Rodzinny urlop w Karyntii

Urlop jest piękniejszy, kiedy wszyscy są szczęśliwi. Jeśli chodzi o urlop rodzinny, Karyntia już od dawna jest w tej kwestii destynacją absolutnie wzorcową. Na słonecznym południu Austrii aktywny wypoczynek, sport i spotkania z naturą są

z reguły łatwo dostępne dla całych rodzin. Wiele wyzwań i mnóstwo dobrej zabawy czeka tu zarówno na dzieci, jak i ich rodziców. Świadczy o tym między innymi poniższy pakiet atrakcji – dla poszukujących zastrzyku adrenaliny i nowych doświadczeń, miłośników i badaczy przyrody, dla aktywnych rodziców i wszędobyliskich dzieci.

1. Tankujemy adrenalinę!

Zastrzyk adrenaliny nie wymaga w Karyntii uprawiania sportów ekstremalnych. Tutaj przygoda i emocje są łatwo dostępne nawet dla całej rodziny. Wystarczy zanurzyć się w skalny labirynt i poszybować tyrolką w parku linowym na przełęczy Nassfeld, gdzie znajduje się też specjalny park dla dzieci od 5. roku życia. Bliskie spotkania z naturą zapewnia także spektakularny wąwóz Tscheppa. W parku linowym lub pokonując wąwóz na piechotę gromadzimy wrażenia, które na długo pozostają w pamięci. Fantastyczne wspomnienia zapewnia też rafting w wersji soft dla całej rodziny na rzece Möll lub Drawie. Kto woli szukać adrenaliny na dwóch kółkach, powinien zajrzeć do „Area One“ koło Villach, centrum treningu MTB dla przedstawicieli wszystkich grup wiekowych i poziomów umiejętności. Warto spróbować!

2. Futrzaki do głaskania i jadowite węże

Wolfgang Handler; Pixelpoint Multimedia Werbe GmbH
Affenberg in Landskron bei Villach

Affenberg Landskron

Affenberg Landskron

Wolfgang Handler; Pixelpoint Multimedia Werbe GmbH
Adler Arena Burg Landskron

Adler Arena Burg Landskron

Adler Arena Burg Landskron

Wolfgang Handler; Pixelpoint Multimedia Werbe GmbH
Reptilienzoo Happ

Reptilienzoo Happ

Reptilienzoo Happ

Carnica Region Rosental
Tierpark Rosegg

Tierpark Rosegg

Tierpark Rosegg

Podczas rodzinnego urlopu spotkania ze zwierzętami to ważny punkt programu. Na szczęście Karyntia może ich zaoferować szczególnie dużo. W kategorii „wesołe i zuchwałe” mieści się na przykład 160 makaków japońskich, które zapewniają rozrywkę gościom zoo „Affenberg” koło Zamku Landskron. Na samym zamku również nie brakuje wrażeń. W obserwatorium Adlerwarte można z bliska oglądać ptaki drapieżne w całej ich okazałości, również w trakcie wykonywania ryzykownych manewrów lotniczych. 

Większy dystans należy zachować w Ogrodzie Gadów Happ w Klagenfurcie. Tutaj pod jednym dachem zgromadzono najniebezpieczniejsze zwierzęta świata, w tym pytony siatkowe, piranie i pająki ptaszniki. Prawdziwy outdoorowy ogród zoologiczny znajdziemy w Rosegg, gdzie mieszkają bizony, rysie, jelenie, ale także słodkie futrzaki do głaskania w mini zoo.

3. Zawieszeni nad ziemią

W parku linowym nad jeziorem Ossiacher See znajduje się leśny rollercoaster o nazwie „Fly-Line”, na którym nie tylko dzieci, ale też dorośli (lub wspólnie – w rodzinnych tandemach) niemal bezgłośnie mkną przez porośnięty lasem wąwóz. Doświadczenie podpowiada, że na jednej przejażdżce się nie skończy. „Jeszcze raz!” jest bowiem najczęściej wypowiadanym słowem przez zarówno najmłodszych, jak i rodziców podczas wysiadania z wagoniku.

4. Sanki latem? Jasne!

„Mario Kart” w realu, można by powiedzieć. W karynckich górach jest wiele letnich torów saneczkowych, a każdy z nich ma swoje specjalne zalety. „Pendolino” na przełęczy Nassfeld ma 2 km długości i jest najdłuższym letnim torem w Karyntii. Nad Ossiacher See dzięki dwóm poprowadzonym równolegle torom można rozgrywać prawdziwe wyścigi. Alpejskim rollercoasterem jest natomiast nazywany Nocky Flitzer na Turracher Höhe, wiele emocji małym i dużym pasażerom zapewnia także najeżony zakrętami, tunelami i mostkami Klippitztörl.

5. Jest woda, są wiosła

Region_Klopeiner_See_Suedkaernten
Stand Up Paddeln am Klopeiner See

Stand up Paddeln Klopeiner See

Stand up Paddeln Klopeiner See

FranzGERDL
Draupaddelweg

Draupaddelweg

Draupaddelweg

Karynckie jeziora są czyste, ciepłe (do 28 stopni) i idealne do kąpieli, to wiadomo. A nie tylko, bo żywiołu wody można doświadczać na różne sposoby. Na przykład wiosłując na deskach (SUP), które wraz z wiosłami można wypożyczyć na brzegach wielu jezior. A skoro już jesteśmy przy wiosłowaniu – miłośnikom spływów kajakowych polecamy szczególnie rzekę Drawę, której nadbrzeżne tereny gwarantują szerokie pole do przyrodniczych odkryć. 

6. Płonie ognisko i szumią knieje

Steckerlbrot am Lagerfeuer

Steckerlbrot am Lagerfeuer

Ciepły letni wieczór spędzony przy ognisku - dzisiaj dzieci znają takie obrazki najczęściej tylko z telewizji. Chyba że... spędzają wakacje na karynckiej wsi! Do głównych atrakcji agroturystyki należą właśnie rodzinne wieczory przy ognisku, obowiązkowo z pieczeniem kiełbasek i chleba. Niektórzy gospodarze zabierają także swoich gości na spacer przy świetle pochodni. Dla rodziców to romantyczne chwile, dla dzieci super przygoda!

7. Z przyrodą za pan brat

Jürgen Lamprecht
Obir Tropfsteinhöhlen Lange Grotte

Obir Tropfsteinhöhle

Obir Tropfsteinhöhle

Expi - das Haus voller Experimente
Expi - das Haus voller Experimente

Expi

Expi

Prawdziwą gwiazdą Karyntii jest i będzie przyroda. To ona dostarcza najwięcej wrażeń i emocji. Kto na przykład nie był jeszcze w jaskiniach naciekowych Obir, nie ma pojęcia, jak bajecznie i jednocześnie majestatycznie wygląda ten położony w Dolnej Karyntii masyw górski. Po wyjściu z jaskini warto się wybrać do Gotschuchen, gdzie znajduje się stała wystawa praktycznie nauczająca o prawach natury. 60 interaktywnych stacji poprzez eksperymenty wyjaśnia zjawiska fizyczne. Prawdziwa gratka dla zainteresowanych naukami przyrodniczymi, niezależnie od wieku.

Pyramidenkogel
Tine Steinthaler_Kaernten Werbung
Pyramidenkogel

Polecamy: Karyntia stawia wszystko na jedną kartę

W skrócie można rzecz ująć tak: Karyntia zapewnia wypoczywającym dzieciom i dorosłym moc fantastycznych możliwości. I to w przyjaznych dla rodzin cenach: posiadacze karty Kärnten Card otrzymują wolny wstęp do ponad 100 atrakcji turystycznych w Karyntii oraz wiele zniżek. Szczegóły na stronie www.kaerntencard.at

Więcej informacji:

Geschmack der Kindheit - Kräuterdorf Irschen
Franz Gerdl; © Kärnten Werbung
Beztroski urlop w Karyntii:

Beztroski urlop w Karyntii:

Aktywność na łonie natury, pasja odkrywania i co krok jakieś olśnienie. 

Znowu poczuj się dzieckiem – śladami smaków własnego dzieciństwa.

Pogoda na dziś, 28. February 2020

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy