Austria zabytki

Austria to kraj o bardzo interesującej historii i kulturze. To idealne miejsce na urlop zarówno latem, jak i zimą. Niezależnie od tego, jak lubisz spędzać wakacje, znajdziesz tu wszystko, czego dusza zapragnie: ogromną ilość zabytków i pięknych miejsc wśród gór i jezior. Najpiękniejsze miejsca w Austrii znajdują się w Karyntii. Tutaj zwiedzanie zabytków możesz połączyć z nartami, pieszymi wędrówkami po zapierających dech w piersiach szlakach, czy kąpielą w najczystszych i najcieplejszych górskich jeziorach w Europie. Poznaj naszą listę 7 pomysłów na najpiękniejsze miejsca w Austrii, które musisz zobaczyć!

Spis treści:

Austria zabytki - zamki, pałace i obiekty sakralne

Termin Austria zabytki kojarzy się przede wszystkim z zamkami. I nic w tym dziwnego. Austria, a w szczególności Karyntia, to miejsce, w którym zachowała się ogromna ilość średniowiecznych zamków i pałaców. Niektóre z nich to najpiękniejsze zamki nie tylko w Austrii, ale i całej Europie.

Na szczególną uwagę zasługuje zamek Hochosterwitz położony niedaleko miejscowości St. Georgen am Längsee. Ta imponująca, średniowieczna twierdza zbudowana została na 175-metrowej dolomitowej skale. Widoczność z wieży zamku w pogodne dni sięga nawet 30 km! Do zamku prowadzi 620-metrowa droga wiodąca przez 14. bram obronnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zamek Hochosterwitz nigdy nie został zdobyty.

Zwiedzając Karyntię koniecznie trzeba odwiedzić Katedrę w Gurk. Ta wybudowana w latach 1140-1200 katedra, to jedna z najpiękniejszych europejskich budowli w stylu romańskim. W 1988 roku odwiedził ją nawet papież Jan Paweł II.

Warto także zwiedzić opactwo benedyktynów w Ossiach, które powstało około 1000 roku, a w którym według legendy znajduje się grób polskiego króla Bolesława II Szczodrego.

Muzea

Myśląc o haśle Austria zabytki, zaraz po zamkach i pałacach, przychodzą nam na myśl muzea. Tych także nie brakuje w Karyntii. Jeśli pasjonujesz się historią i sztuką - zarówno tą dawną, ale także tą bliższą, to koniecznie musisz poznać ofertę muzeów w Karyntii.

Landhaus to jeden z najciekawszych obiektów stolicy regionu, Klagenfurtu. Powstał na zgliszczach zniszczonego przez pożar zamku książęcego. Na szczególną uwagę zasługuje Wappensaal (Sala Herbowa), w której znajdują się malowidła 665 herbów najzamożniejszych rodów Karyntii autorstwa Josefa Ferdinanda.

Wiele najcenniejszych dzieł sztuki w Austrii obejrzeć można w Opactwie św. Pawła w Lavanttal z roku. Muzeum nazywane jest skarbem Karyntii - nie bez powodu!

Z kolei fani motoryzacji powinni odwiedzić muzeum Porsche w Gmünd. Oprócz wielu znanych modeli tej marki, można tu zobaczyć jedyny w Austrii policyjny model Porsche 11.

Gernot Gleiss_Tourismus Region Klagenfurt am Wörthersee GmbH
Wappensaal im Landhaus

Sala Herbowa

© Automuseum Gerhard Porsche
Automuseum Gerhard Porsche Metnitz7 Automuseum2

Muzeum Porsche

Trasy widokowe

Wybierasz się do Austrii i zastanawiasz się, co możesz robić podczas swojego urlopu? Męczy Cię myśl, Austria co warto zobaczyć? Oprócz niezliczonej ilości zabytków, zamków i muzeów, najpiękniejszy region Austrii - Karyntia - oferuje jedne z najbardziej urokliwych tras widokowych w Europie.

Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim trasę Großglockner Hochalpenstraße, która łączy Tyrol Wschodni z Karyntią i oferuje zapierające dech w piersiach widoki.

Równie unikatowe wrażenia gwarantuje Nockalmstraße, która na długości 34 km oferuje niezliczoną ilość przepięknych widoków. Kolejną trasą, którą koniecznie trzeba zaliczyć podczas odwiedzin w Karyntii, jest Malta Hochalmstraße. Na tej trasie znajdziemy najwyżej położoną w Austrii tamę Kölnbrein - zlokalizowaną na wysokości 1933 m oraz niezliczoną ilość wodospadów.

Najładniejsze miejsca w Austrii na łonie natury

W Karyntii znajdziesz także najpiękniejsze miejsca w Austrii, które stworzyła natura. Znajdują się tutaj dwa parki narodowe, 75 parków krajobrazowych i ponad 30 rezerwatów przyrody! Koniecznie musisz odwiedzić jaskinie Obir. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w kraju. Zobaczysz tu imponujące formacje skalne w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Równie magiczne przeżycie gwarantuje wizyta w wąwozie Tscheppaschlucht w Ferlach, gdzie można podziwiać wspaniałe wodospady stojąc na wiszących mostach.

Odwiedzając Karyntię nie można zapomnieć o zdobyciu Grossglocknera, najwyższego szczytu Austrii, zaliczanego do Korony Gór Europy. Szczyt przypomina piramidę, a jego dwa wierzchołki przedzielone są przełęczą, z której rozciągają się niezapomniane widoki. Znajduje się tu także kręta trasa widokowa Grossglockner Hochalpenstrasse, która usłana jest stromymi urwiskami i pięknymi formacjami skalnymi.

© Kärnten Werbung
Obir Tropfsteinhöhle

Jaskinie Obir

Markus_Schmidt_Familienblogger
Tschaukofall in der Tscheppaschlucht

Tscheppaschlucht

Albin_Niederstrasser_Grossglockner Hochalpenstrasse
Grossglockner Hochalpenstrasse

Großglockner

© Kärnten Werbung
Grossglockner Ho chalpenstrasse 3

Großglockner Hochalpenstraße

Kolejki górskie i wieże widokowe

Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Austrii, to po prostu musisz wejść na wieżę widokową Pyramidenkogel. To zdecydowanie najpiękniejszy punkt widokowy w Karyntii, a zarazem najwyższa drewniana wieża widokowa na świecie - sięga 100 metrów! Z Pyramidenkogel możesz podziwiać nie tylko okoliczne szczyty Wysokich Taurów, czy pasma Karawanki, ale także tereny położone już za granicami Karyntii.

Z kolei w Nassfeld znajduje się najdłuższa kolejka gondolowa w Alpach - Millenium Express. Jej trasa liczy ponad 6 km długości, a widoki są po prostu nie do zapomnienia.

Warto także odwiedzić teren narciarski Gerlitzen nad jeziorem Ossiach. Szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem nart. Znajduje się tu ponad 41 km tras narciarskich, 26 km tras biegowych i 15 km tras do skialpinizmu, a całą okolicę można podziwiać z gondoli kolejki Gerlitzen Kanzelbahn. Widok z kolejki na jezioro Ossiach jest wręcz magiczny.

Najpiękniejsze góry W Europie

Karyntia to przede wszystkim niesamowicie piękne góry, a co za tym idzie prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa, pieszych wędrówek, czy rowerowyc h wycieczek.

W ośrodkach narciarskich Karyntii każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodność gwarantują 24 regiony narciarskie z 800 km doskonale przygotowanych tras. Poznaj wszystkie zalety ośrodków narciarskich w Karyntii.

Równie wiele atrakcji czeka na miłośników rowerów. Sieć ścieżek rowerowych obejmuje ponad 1300 km. Prowadzą wzdłuż rzek, wokół jezior, a wszystkie otoczone są licznymi górskimi szczytami. Do najbardziej popularnych należą trasa rowerowa wzdłuż Drawy, Alpe Adria Radweg, czy pętla wokół jezior Karyntii.

Najładniejsze miejsca w Austrii można podziwiać także na własnych nogach. W Karyntii znajdziesz ścieżki położone na wszystkich wysokościach. W zależności od nastroju, potrzeb i kondycji czekają na c iebie szlaki, które zapewniają wspaniałe warunki dla niezapomnianych przeżyć na łonie natury.

Luca Tribondeau
Petzen Herbstwandern

Michael Stabentheiner
Villach Advent Winter Skifahren Gerlitze

c David Schultheiss_Nassfeld
Mountainbiken am Nassfeld

MTG_Gert Perauer
E-Motions – Das E-Bike Event am Millstätter See

Najcieplejsze jeziora w górach

Nie ma w Austrii regionu, który mógłby konkurować z Karyntią pod względem ilości pięknych jezior i cieków wodnych. Znajduje s ię tu 200 jezior, 8000 km potoków i rzek, 60 źródeł wód leczniczych i 43 lodowce. Ze względu na położenie Karyntii, woda w tutejszych jeziorach jest cieplejsza niż w innych miejscach, a do tego tak czysta, że w większości z nich można ją bez obawy pić.

Od kryj jak wiele możliwości dają karynckie jeziora i wybierz jedno z nich na swój kolejny urlop.


Franz Gerdl; Kärnten Werbung

Znajdź i zarezerwuj nocleg

Karynckie firmy i ośrodki do wyboru