Słoneczny urlop zimowy po południowej stronie Alp

Trasy narciarskie po południowej stronie Alp są wyjątkowo słoneczne. Jest to zresztą niewątpliwie powód rosnącej popularności Karyntii jako miejsca do uprawiania sportów zimowych.

NLW Nassfeld Winter Leitmotiv2 c nassfeld.at

Nassfeld

Na perfekcyjny zimowy urlop składają się właśnie skąpane w słońcu stoki, południowa gościnność i atrakcyjna kuchnia alpejsko-adriatycka. Obfitość słońca można oczywiście także przedstawić w postaci liczb. Zimą w ośrodkach narciarskich Karyntii jest o ok. 100 godzin słońca więcej niż w lokalizacjach na północ od głównej grani Alp.

Skialpin Gerlitzen Alpe

Gerlitzen

Cały dzień w słońcu można spędzić na nartach na przykład w Gerlitzen Alpe, w samym sercu Karyntii. Tymczasem w innym ośrodku narciarskim, Turracher Höhe, napoje serwuje gościom w nasłonecznionej części stoku „narciarski kamerdyner” (Pistenbutler). Kto planuje w pełni wykorzystać promienie słoneczne na trasie, powinien koniecznie wziąć udział w porannych wycieczkach na nartach (early morning skiing). 

 

Daniel Zupanc
Mölltaler Gletscher

Mölltaler Gletscher

Franz Gerdl
Familienskigenuss am Katschberg

Katschberg

Z dala od zgiełku masowej turystyki topowe ośrodki narciarskie Karyntii oferują idealne warunki do relaksującego urlopu zimowego – na trasach i poza nimi. Operatorzy wyciągów robią wszystko, by zapewnić gościom bezpieczeństwo, wygodę i odpowiednią ilość śniegu. 

Nowoczesne i komfortowe kolejki linowe z podgrzewanymi siedzeniami, takie jak w Nassfeld czy Gerlitzen, wymagające zjazdy w Turrach i na zboczach Katschbergu lub najwyżej położone trasy narciarskie Karyntii na lodowcu w Mölltal (Mölltaler Gletscher/Ankogel) czy w ośrodku narciarskim Grossglockner/Heiligenblut wsród majestatycznych trzytysięczników – wszystko to gwarantuje świetną zabawę z gwarancją śniegu także wiosną. Z kolei w najmniejszych ośrodkach narciarskich Karyntii, Lavanttal i Nockberge, znajdują się przejrzyście oznakowane trasy, dostosowane do potrzeb rodzin. 

„Jeden na wszystkie” to zasada działania karynckiego TOPSKIpassu.

Skifahren in der Region Bad Kleinkirchheim

Bad Kleinkirchheim

Jest on uniwersalnym kluczem do 30 ośrodków narciarskich Karyntii i Tyrolu Wschodniego. Jednocześnie w ośrodkach dostępne są także regionalne karnety narciarskie gwarantujących wiele dodatkowych atrakcji w cenie, np. tygodnie Ski Wellness w Bad Kleinkirchheim, oferta „Ski for free” w Weissbriach lub ulubiony przez rodziny pakiet zimowy na Sportberg Goldeck, gdzie dzieci do 14. roku życia otrzymują bezpłatny karnet narciarski.

Najważniejsza zasada, kiedy czujesz zew gór: przed każdym sezonem sprawdź swoje wyposażenie! Obowiązek jazdy w kasku dla dzieci do 15 roku życia.

Słońce i dziewicza przyroda – skitouring na nowym Nockberge Trail

<p>Skitouren in Kärnten, Nockberge Trail, Innerkrems</p>

Nockberge Trail - Innerkrems

Nowy szlak wypraw skitourowych – Nockberge-Trail – łączy pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Trasa będzie znakomita dla miłośników skiturów, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję, którzy korzystają z każdej okazji, by mierzyć się z odcinkami typowo wysokogórskimi. Na pokonanie każdego z pięciu etapów trasy należy zaplanować do sześciu godzin. Wyciągi i kolejki na niektórych etapach pozwalają wygodnie pokonać wiele stromych odcinków. 

Nockberge Trail to pierwsza trasa skiturowa w Austrii, na którą wstęp można zarezerwować przez internet. Wszystko zgodnie z zasadą: wystartuj kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz oraz jak chcesz. W okolicach szlaku na miłośników skiturów czeka wiele obiektów partnerskich, wygodna usługa transportu bagażu oraz serwis transferowy, a także infolinia na temat szlaku. I jeszcze jedna cecha, która wyróżnia Nockberge-Trail na tle innych tras: inaczej niż w przypadku wielu wypraw skitourowych noclegi to nie rozbijanie obozu i spanie na materacu, tylko najlepsze hotele ze strefami wellness i wyborną kuchnią alpejsko-adriatycką. 

Poczuj przyjemność dla duszy podczas zimowych wędrówek lub wycieczek na rakietach śnieżnych

<p>Naturpark Dobratsch, Schneeschuhwandern</p>

Dobratsch

Kto nie zapałał miłością do narciarskich zjazdów czy wędrówek skiturowych, ale mimo to pragnie skorzystać z zimowych aktywności, znajdzie w Karyntii swoje miejsce. Świetnie można tu po prostu powędrować wśród zimowej scenerii czy pozjeżdżać na sankach. Miejsca takie jak Klippitztörl, Park Krajobrazowy Dobratsch czy Dreiländereck to idealne okolice na wyprawy na rakietach śnieżnych. Kto chce, może dołączyć do zorganizowanych grup prowadzonych przez przewodnika.

Zimowy wellness w promieniach słońca

Römerbad in Bad Kleinkirchheim

Römertherme Bad Kleinkirchheim

Dobrym uzupełnieniem dla sportów zimowych jest odnowa biologiczna. Zimowe słońce rozgrzewa szczególnie silnie przez przeszklone ściany saun nad jeziorami oraz w pawilonach kąpielowych nad brzegiem Millstätter See i Wörthersee. W kompleksach termalnych w Warmbad Villach oraz w obu termach w Bad Kleinkirchheim – St. Kathrein i Römerbad – można zażywać kąpieli również w basenach zewnętrznych. Goście wielu hoteli nad jeziorami Millstätter See, Wörthersee czy Turracher See chętnie korzystają z podgrzewanych basenów hotelowych.

 

Narty w słońcu od połowy marca

Franz Gerdl; Kärnten Werbung, Fotograf: Franz Gerdl
Nassfeld Sonnenskilauf

Nassfeld

Region Villach
Maibachl in Warmbad Villach

Maibachl

Królewską dyscypliną pod południowym zimowym słońcem jest jazda na nartach w słońcu od połowy marca do końca sezonu zimowego. Jest to szczególnie świętowane w ośrodku narciarskim Nassfeld, który przekształca się w tym czasie w największy słoneczny taras Alp. W schroniskach można znaleźć różne motywy – są palmy i południowa atmosfera, słoneczne owocowe napoje i baseny ze zjeżdżalniami. W pozostałych karynckich ośrodkach narciarskich na gości czekają zachęcające leżaki pod gołym niebem – życie w schroniskach i kuchnia toczą się głównie na świeżym powietrzu. Widok z zaśnieżonych górskich stoków na delikatne zielone doliny, gdzie pierwsi golfiści i rowerzyści pokonują okrążenia, jest wyjątkowy. 

Niezwykłe zjawisko przyrody w Warmbad Villach zwiastuje początek wiosny. W pobliżu term Kärnten Therme, u podnóży szczytu Dobratsch, tak zwany Maibachl zaczyna bąbelkować, gdy topnieje śnieg. W pobliżu głównego źródła w środku lasu powstały dwa baseny, gdzie można kąpać się pod gołym niebem w ciepłej termalnej wodzie, osiągającej nawet do 28°C. Woda term działa leczniczo na choroby układu krążenia, a także na osteoporozę. 

Der mit fast 100 Metern welthöchste Aussichtsturm aus Holz ist eine aus mächtigen, elliptisch angeordneten Holzstützen bestehende Konstruktion, die sich spiralförmig in den Himmel schraubt - eine eindrucksvolle Skulptur im Landschaftsraum!
Ansichtskartenverlag Villach
Pyramidenkogel

Zimowa karta gościa Kärnten Card

Od ubiegłego sezonu dostępna jest karta gościa Winter Kärnten Card. Niezależnie od tego, czy chcemy poznawać tajemnice oprószonych śniegiem gór czy wsłuchać się w siebie na jednej z niekończących się tras do wędrówek na rakietach śnieżnych – karta Kärnten Card wydaje się wręcz niezbędna. Dopełnienie tej niesamowitej oferty stanowią fantastyczne zimowe krajobrazy Karyntii widziane ze szczytu wieży widokowej Pyramidenkogel, wizyta w którymś z lokalnych muzeów, liczne wyciągi i kolejki górskie, a także wiele innych atrakcji. Karta gościa Winter Kärnten Card dostępna jest od 39 euro. Szczegółowe informacje na www.kaerntencard.at/winter/en/