Austria góry

Austria góry to skojarzenie, które jednoznacznie kojarzy się z sielskim alpejskim klimatem i zapierającymi dech w piersi widokami. Góry w Austrii są idealnym miejscem na wakacje zarówno latem, jak i zimą. Odnajdą się tutaj miłośnicy pieszych wędrówek po jednych z najpiękniejszych regionach Alp w Austrii, a także miłośnicy narciarstwa. Jednym z najlepszych miejsc na wyjazd w góry Austrii jest Karyntia. Najbardziej na południe wysunięty kraj związkowy Austrii oferuje niezliczone szlaki do pieszych wędrówek dla osób na każdym poziomie zaawansowania i na każdej wysokości. W Karyntii możesz wędrować wokół krystalicznie czystych jezior, po łagodnych ścieżkach lub zdobyć najwyższą górę Austrii. Wszystko zależy od twojej kondycji i upodobań. Poznaj 9 gór, które warto zobaczyć i zdobyć podczas wyjazdu w góry w Austrii.

Spis treści:

1. Dobratsch

Dobratsch to szczyt w Alpach Gailtalskich, który znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Hermagor-Pressegger See, a Villach. Okalający górę Park Dobratsch to największy w całych Alpach Wschodnich obszar podatny na występowanie osunięć ziemi. I to właśnie to zjawisko miało największy wpływ na tutejszy krajobraz.

Park Dobratsch leżący na wysokości 2167 metrów to najstarszy rezerwat przyrody w Karyntii. W góry udajesz się 16,5 km drogą widokową, znaną pod nazwą Alpenstrasse. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg widokowych w całej Austrii. Samochodem dojedziesz do Rosstratten na wysokość 1732 metrów, skąd wyprawę kontynuuje się pieszo. Czekają tu na ciebie unikalne ścieżki, znajdziesz wystawę o lokalnych ptakach, czy piękny ogród, w którym znajduje się ponad 1000 alpejskich roślin.

Park Dobratsch oferuje wiele kilku kilometrowych szlaków, w tym szlak archeologiczny, wokół Rosstratten, z Warmbad do restauracji Hundsmarhof, czy na sam szczyt Dobratsch.

2. Gerlitzen

Wymieniając góry w Austrii, które trzeba zobaczyć, nie można pominąć Gerlitzen. Jej wysokość to 1911 m n.p.m., a położona jest w paśmie Alp Gurktalskich, w grupie górskiej Nockberge. Ze szczytu rozciąga się niesamowity 360 stopniowy widok na całą Karyntię. Okolice Gerlitzen usiane są licznymi szlakami o różnym stopniu trudności, a na każdym z nich znajdują się wyjątkowe lokalizacje, stworzone przez naturę, które harmonijnie zlewają się z krajobrazem. Podczas swoich wędrówek po okolicy możesz odwiedzić na przykład Ogród Azjatycki, jeziora Felsenseen lub Noreia Himmelsleiter. Genialne widoki są gwarantowane.

Góra Gerlitzen to wspaniałe miejsce dla całych rodzin. Doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu może być na przykład szlak ze szczytu Gerlitzen do Funparku. To bardzo łatwy szlak, który kończy się w Funparku na Kanzelhöhe (1911 - 1450 m. n.p.m.), w którym cała rodzina świetnie spędzi czas.

3. Goldeck

W kategorii Austria góry w Karyntii, które musisz zobaczyć, musi znaleźć się miejsca dla Goldeck. To szczyt w Alpach Gailtalskich, który mierzy 2142 m n.p.m. Do miejsca, w którym rozpoczynają się liczne szlaki do wędrówek dotrzesz samochodem jadąc drogą widokową Goldeck lub za pomocą kolejki górskiej.

Goldeck to idealne miejsce dla miłośników wspinaczek i pieszych wędrówek. Góra otoczona jest siecią szlaków na różnych wysokościach. To takie góry w Austrii, gdzie każdy: rodziny z dziećmi, miłośnicy gór, czy doświadczeni wspinacze znajdą odpowiednią trasę dla siebie. A niezliczone miejsca do odpoczynku na szlakach zapewniają cudowne widoki na morze alpejskich szczytów.

Wjazd na drogę widokową Goldeck znajduje się w górskiej wiosce Zlan tuż obok miejscowości Spittal an der Drau. Samochodem dojedziesz na parking zlokalizowany na wysokości 1883 m, skąd możesz udać się na wiele szlaków.

4. Millstätter Alpe

Austria góry to także pasmo Millstätter Alpe, który rozpościera się nad miastem Millstatt zlokalizowanym na północnym brzegu jeziora Millstätter See. W tym rejonie dostępne są liczne szlaki do wędrówek, które zawsze gwarantują niesamowity widok na jezioro Millstätter See. Region ma do zaoferowania ponad 500 km szlaków o różnym stopniu trudności.

Z Radenthein można dostać się do Parku Narodowego Nockberge, w którym będziesz podziwać przepiękne widoki i naturalny krajobraz. Najwyższym szczytem pasma Nockberge jest Große Rosennock, który sięga 2440 m. Szlak na szczyt Rosennock rozpoczyna się w Erlacherhaus.

Przez region Millstätter Alpe wiedzie także jeden z etapów szlaku Alpe-Adria-Trail, który prowadzi od lodowca Großglocknera, przez Słowenię, aż do miasteczka Muggia, leżącego na południe od dawnego cesarsko-królewskiego Triestu. A dla zakochanych wytyczono specjalny szlak miłości (Weg der Liebe). Jeśli szukasz idealnego miejsca na urlop w górach z drugą połówką, koniecznie musisz przyjechać w góry Austrii i odwiedzić region Millstätter Alpe…

5. Hochobir

Hochobir to malowniczo położony szczyt w paśmie Karawanki. Znajduje się pomiędzy doliną Drawy na północy, a granicą ze Słowenią na południu. Hochobir sięga 2139 m n.p.m. i oferuje niesamowity widok na całe pasmo Karawanki. To bez dwóch zdań jeden z najpiękniejszych panoramicznych krajobrazów na góry Austrii. Widok ze szczytu sięga we wszystkich kierunkach, oczarowując otaczającą górę doliną, rzeką oraz jeziorami.

Ze względu na niebywałą różnorodność flory i fauny, Hochobir przez lata niczym magnes przyciągał nie tylko miłośników pieszych wędrówek i podziwiania dzikiej przyrody, ale także naukowców.

Na szczyt możesz dostać się 9. różnymi trasami, dzięki czemu każdy bez problemu może się tu dostać.

6. Dreiländereck

Dreiländereck to bardzo wyjątkowe miejsce w austriackich Alpach. To tutaj spotykają się granice trzech państw: Austrii, Słowenii oraz Włoch. Dreiländereck zlokalizowany jest w rejonie Arnoldstein. Ta wyjątkowa lokalizacja sprawia, że ten region charakteryzuje się wyjątkową mieszanką kultur, która swoje odzwierciedlenie znajduje m.in. w lokalnej kuchni.

Trójstyk to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek. Ze stacji górskiej Dreiländer-Jet możesz rozpocząć różne wycieczki, w zależności od twoich preferencji. W około 35 minut możesz dotrzeć do punktu łączącego Austrię, Włochy i Słowenię. Z kolei najpiękniejsze widoki podziwiać można podczas około trzygodzinnej wycieczki trasą Dreiländerwanderung. Trójstyk to także wspaniałe miejsce dla miłośników rowerowych wypraw.

7. Mirnock

Jeśli Austria góry latem, to koniecznie w okolicach jeziora Millstätter See. To jedno z najpiękniejszych miejsc dla miłośników górskich wycieczek, zarówno na dwóch nogach, jak i na rowerze. Jednym z najpopularniejszych miejsc w regionie jest sięgający 2110 m n.p.m. szczyt Mirnock, z którego rozciąga się niesamowity widok na okolicę. Góra Mirnock owiana jest legendą i już za czasów Celtów uważana była za miejsce magiczne, w którym działają potężne energie, a regenerowanie sił przychodzi z łatwością.

8. Gartnerkofel

Decydując się na wyjazd rodzaju Austria góry, koniecznie trzeba rozważyć zdobycie szczytu Gartnerkofel. To góra w Alpach Karnickich, bardzo blisko granicy z Włochami. Ze szczytu Gartnerkofel rozciąga się zapierających dech w piersi widok na okolicę. Ze szczytu możemy podziwiać Dolomity, Alpy Karnickie z Hohe Warte i Kellerspitze, Lienzer Dolomiten oraz Wysokie Taury z Grossglocknerem.

Jeśli wybierasz się w góry w Austrii z całą rodziną, to Gartnerkofel jest idealnym rozwiązaniem. Na Gartnerkofel można wyjść szybko, bez trudności, nawet z małymi dziećmi, a przy okazji mamy zagwarantowane piękne widoki. Gartnerkofel spełnia wszystkie kryteria góry przyjaznej rodzinie!

9. Großglockner

Wybierając się w góry Austrii, nie można zapomnieć o najwyższym szczycie kraju, Großglocknerze, o wysokości 3 798 m n.p.m.. To właśnie tutaj znajduje się Großglockner Hochalpenstraße, jedna z najpiękniejszych wysokogórskich dróg widokowych w Europie. Droga wije się 48-kilometrową serpentyną przez Park Narodowy Wysokich Taurów i gwarantuje niezapomniane przeżycia na łonie dziewiczej przyrody Alp.

Droga prowadzi wśród połonin, alpejskich lasów i potężnych skał. Warto zatrzymać się na wzniesieniu im. Cesarza Franciszka Józefa, które jest naturalnym tarasem widokowym. Mamy z niego doskonały widok na najdłuższy lodowiec Austrii i całych Alp Wschodnich, Pasterze. A dodatkowo spotkamy tu oswojone świstaki, a być może także koziorożce.

Podczas drogi widokowej na Großglocknera mamy kilka innych punktów informacyjnych i widokowych, dzięki czemu całe rodziny mogą liczyć na wiele niezapomnianych wrażeń i przygód. Dla dzieci przygotowano cztery tematyczne place zabaw, a dorośli mogą bliżej poznać Alpy i region odwiedzając Muzeum Przyrody Alpejskiej (na wysokości 2260 m n.p.m.), czy Hochtor (na wysokości 2503 m n.p.m.) – najwyższy punkt na trasie, gdzie przebiega granica między Salzburgiem a Karyntią.

Ze wzniesienia Franciszka Józefa warto także wybrać się na dwa łatwe szlaki. Pierwszy z nich to Gamsgrubenweg, który oferuje przepiękny widok na lodowiec Pasterze. Drugi szlak prowadzi z kolei do wieży obserwacyjnej Wilhelma Swarovskiego, która znajduje się na wysokości 2370 m n.p.m..


Alpe Adria Trail Gerlitzen Alpe Wetterkreuz
FranzGERDL_KaerntenWerbung

Znajdź i zarezerwuj nocleg

Karynckie firmy i ośrodki do wyboru