Alpe-Adria-Trail: spod Großglocknera nad morze

Oznakowany szlak Alpe-Adria-Trail to różnorodna, transgraniczna podróż odkrywająca trzy kraje – Austrię, Włochy i Słowenię – reprezentujące trzy różne kultury. Długość szlaku wynosi 750 km.

Droga zaczyna się u podnóża majestatycznego Großglocknera, a kończy nad brzegiem lazurowego morza. Podróżnicy są świadkami wspaniałych spektakli natury, poznają wodne szlaki Alp i fascynujący świat zwierząt i roślin: brzegami jezior, potoków i rzek do celu – nad Adriatyk. Co jest przy tym szczególnie praktyczne, to fakt, że podczas przeprowadzania I organizacji indywidualnej podróży według życzeń pomocy udziela centrum rezerwacji Alpe-Adria-Trail.

Szlak Alpe-Adria-Trail biegnie spod Großglocknera – najwyższego szczytu Austrii (3798 m n.p.m.), aż nad Morze Adriatyckie. Są to 43 etapy, z których każdy ma dlugość ok. 17 km. Szlak prowadzi przez Karyntię, Słowenię i Friuli-Wenecję Julijską. Zawsze w łagodnych objęciach śródziemnomorskiego klimatu, który gwarantuje dużo słońca i przyjemne temperatury. 

W sumie jest to 750 km w kierunku południowym. Szczegółowe informacje o lokalizacji oraz okreśłonym etapie uzyskać można w punktach informacyjnych szlaku Alpe-Adria-Trail w formie trzech kolumn na platformie, które stoją w każdym etapie.

Top Spots Alpe-Adria-TrailWideo

Tutaj celem jest droga

Geograficznym celem podróży szlaku Alpe-Adria Trail jest Muggia, miejscowość położona trochę na południe od Triestu – dawnego cesarsko-królewskiego portu. Szlak podąża za wodą w najróżniejszych formach, od wiecznego lodu Großglocknera, przez wodospady, rzeki i jeziora, aż do morza. Drogi były tu właściwie zawsze, ale po raz pierwszy zostały ze sobą połączone w jedną kartograficzną całość. Kto nie zdecyduje się na przejście całej trasy, może wybrać swój ulubiony etap drogi przez „ogród Eden”. Wszystkie etapy mają kilka ważnych cech wspólnych: cudowne widoki, wspaniałe spektakle natury, lśniące kąpieliska, majestatyczne szczyty gór i na końcu lazurowe Morze Adriatyckie.

Pierwszy krok

Pierwsze osiem etapów prowadzi przez słoneczną, idylliczną dolinę rzeki Möll w Karyntii, z niepowtarzalnymi widokami na imponujący świat górski pośród potężnych trzytysięczników. Droga zaczyna się u stóp największego lodowca w Austrii – Pasterze, w Parku Narodowym Wysokie Taury. Następnie szlak prowadzi do miejscowości Heiligenblut i Großkirchheim. Tutaj mijamy młyny w Apriach, opowiadające historię o pełnym wyrzeczeń życiu wiejskiej ludności od XVII wieku do minionego stulecia. Na szlaku leży także Gmünd, średniowieczne miasto artystów. 

 

Grzbiet górski Millstätter Alpe należy do najpiękniejszych terenów turystycznych Karyntii. Swoją popularność zawdzięcza łagodnym kształtom i wspaniałemu widokowi na leżące poniżej jezioro Millstätter See, drugie co do wielkości kąpielisko Karyntii. Teraz znajdujemy się już wśród łagodnych krajobrazów rezerwatu biosfery Nockberge ze słynnymi termami w Bad Kleinkirchheim, przez który prowadzą etapy nr 15 i 16. Arriach szczyci się tym, że jest geograficznym środkiem Karyntii. Jest też punktem wyjściowym etapu prowadzącego na Gerlitzen Alpe. 

 

Jeszcze rzut oka na jezioro Ossiacher See i zaczyna się ostatni etap prowadzący w całości przez Karyntię, z Velden nad jeziorem Wörthersee do Baumgartnerhöhe, góry leżącej niedaleko jeziora Faaker See. Krótko przed końcem tego etapu docieramy do ruin zamku Finkenstein, w których urządzono scenę teatralną i koncertową, dodatkowo wywołującą zachwyt widzów pięknymi widokami i zachodami słońca.

Gerlitzen Alpe

Spotkania ze Słowenią

W kolejnych etapach szlaku Alpe-Adria Trail opuszczamy Austrię, przechodzimy na teren Słowenii i wkrótce docieramy do Kranjskiej Gory, która gościła Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Tutaj szlak prowadzi z biegiem rzeki Socza, na terenie Włoch znanej pod nazwą Isonzo, przez Park Narodowy Triglav położony w tajemniczych Alpach Julijskich – jedyny park narodowy w Słowenii. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać dzikie zwierzęta – koziorożce, kozice, jelenie lub głuszce. Droga prowadzi przez Vršič – najwyższą przejezdną przełęcz Słowenii, do Bovec, popularnego ośrodka sportów wodnych, a jednocześnie najwyżej położonego terenu narciarskiego w tym kraju. Tutaj przemierzamy dziewiczą dolinę Soczy, zdobywczynię nagrody „EDEN Award 2008”, która również stanowi część parku narodowego. Jest to prawdziwy skarb natury, bogaty w takie osobliwości jak wodospady, jaskinie i odludne rzeczne doliny.

Ostatecznie docieramy do miasta Kobarid, gdzie można obejrzeć pamiątki z I wojny światowej, a następnie do Tolmin. Dolina zawdzięcza swoją urodę przede wszystkim turkusowym wodom dzikiej rzeki, wypływającej z wywierzyska w okolicy Trenta na północnym zachodzie Słowenii. To wspaniałe miejsce dla miłośników ekstremalnych sportów wodnych i wędkarzy. Tym ostatnim czasami uda się złowić pstrąga marmurkowego, słodkowodną rybę z rodziny łososiowatych. Im dalej na południe docieramy z biegiem Soczy, tym łagodniejszy staje się otaczający nas krajobraz. Na zachodnim krańcu Słowenii szlak przecina region Goriška Brda, którego mieszkańcy starannie kultywują wielowiekową tradycję uprawy winorośli. Niepowtarzalnemu położeniu winnic region zawdzięcza międzynarodowe nagrody przyznawane produkowanym tutaj gatunkom win. Na końcu słoweńskiej części szlaku, na pokrytym roślinnością płaskowyżu Karst na wschód od Triestu, czeka nas europejskiej, a nawet światowej sławy pomnik kultury: stadnina i centrum jeździectwa Lipica, założona w 1580 r. przez arcyksięcia Karola II.

Goriška Brda

Światło Adriatyku

Gdy po raz pierwszy przekraczamy granicę Włoch w Collio, jak na zawołanie ogarnia nas południowa radość życia. Jako pierwsze wita nas położone na zachodzie Włoch miasto Cividale del Friuli. Pierwotnie była to celtycka osada, która została podniesiona do rangi miasta przez Juliusza Cezara. W czerwcu 2011 r. dawna stolica pierwszego księstwa longobardzkiego we Włoszech została zaliczona do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ten etap przewiduje sporo typowo włoskich przyjemności, polecamy więc zabranie do plecaka któregoś z licznych przewodników kulinarnych i zaplanowanie czasu na wizytę winiarni w Collio. Produkowane tutaj wina są znane z wyjątkowej jakości, od ponad 40 lat ściśle kontrolowanej i objętej gwarancją. Najważniejszą miejscowością w tej czarującej pagórkowatej okolicy jest Cormòns – przepiękne miasteczko w habsburskim stylu. Warto zwiedzić nie tylko jego kościoły, ale również liczne winiarnie. 

 

Kolejnym celem wędrówki jest płaskowyż Karst, który 30 milionów lat temu wyłonił się z morskich odmętów i na którym wieje porywisty wiatr bora. Krajobraz jest surowy i fascynujący. W Duino, gdzie Rainer Maria Rilke napisał swoje „Elegie duinejskie”, docieramy do morza. Tylko parę kilometrów dalej jesteśmy już u celu – w Muggi. Wędrowców wita malownicze portowe miasteczko, wyróżniające się wpływami kultury weneckiej. Słychać stukanie masztów, nozdrza chłoną zapach morskiego powietrza, pozwalamy się prowadzić dochodzącym z pobliskich restauracji zapachom potraw z morskich ryb i napawamy oczy niesamowitym widokiem mieniącej się złotem Zatoki Triesteńskiej. Sercem portowego miasta, do 1918 r. jedynego portu morskiego w Austrii, jest Piazza dell’Unità d’Italia (Plac Zjednoczenia Włoch). Ten prostokątny plac jednym bokiem wychodzi na morze, a z trzech pozostałych stron jest otoczony budowlami w stylu neoklasycystycznym.

Wariant skrócony: szlak okrężny przez 3 kraje

Faaker See

Jeżeli nie czują się Państwo na siłach, aby przebyć cały szlak Alpe-Adria-Trail, lecz mimo to chcą Państwo na własnych nogach zwiedzić trzy kraje, polecamy wersję skróconą szlaku. Szlak okrężny przez trzy kraje ma 130 km długości i biegnie przez Karyntię, Friuli-Wenecję Julijską i Słowenię. Trasa zaczyna się w Karyntii na Baumgartner Höhe nad jeziorem Faaker See, następnie prowadzi przez Warmbad Villach, park przyrody Dobratsch, do Nötsch i Feistritz, po czym doliną Kanaltal dociera do włoskich miejscowości Valbruna i słynącego z dobrych sklepów Tarvisio.

Następnie podróżnicy docierają do słynnej miejscowości pielgrzymkowej Monte Santo di Lussari, Laghi di Fusine i mijają Mangart, jeden z najwyższych szczytów Alp Julijskich. Pod koniec docieramy do Kranjskiej Gory, słynnego ośrodka sportów zimowych w Słowenii, i wreszcie wracamy do punktu wyjścia w Karyntii.

Pogoda na dziś, 27. March 2020

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy