Rekreacja na dwóch kółkach po słonecznej, południowej stronie Alp

W Karyntii można śmiało wybrać się na rower już wiosną. Słoneczny, łagodny klimat umożliwia wczesne wyprawy, chociaż w górach wciąż jeszcze w najlepsze szusują wtedy narciarze.

Możliwości rekreacyjnej jazdy na rowerze – samotnej, rodzinnej albo w gronie przyjaciół – na pewno nie zabraknie. Certyfikowany szlak wzdłuż Drawy (Drauradweg), oznaczony pięcioma gwiazdkami według ADFC, Via Carinzia w tzw. słonecznym zakątku Karyntii (Sonnenwinkel), trasa pięciu jezior czy trasa alpejsko-adriatycka (Alpe-Adria-Radweg) – prowadząca z Salzburga przez Karyntię do Adriatyku – gwarantują intensywne doznania w niepowtarzalnej scenerii gór i jezior. Wysokiej jakości oferta licznych firm partnerskich programu dla rowerzystów sprawia, że na urlopie goście mogą w pełni cieszyć się życiem, a staranna obsługa zapewnia im dobre samopoczucie. Wszystkie trasy rowerowe można pobrać ze strony touren.kaernten.at

Drauradweg nie zna granic

GertSTEINTHALER_KaerntenWerbung
Drauradweg

FranzGERDL_KaerntenWerbung
Am Drauradweg bei Villach

Drauradweg

Drauradweg

GertSTEINTHALER_KaerntenWerbung
Drauradweg

Jedną z najbardziej znanych tras rowerowych w Austrii jest 510-kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Drawy (Drauradweg), wyróżniona niedawno przez ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrradclub) pięcioma gwiazdkami. Przecina m.in. Karyntię i oferuje niezapomniane przeżycia całej rodzinie. W sześciu etapach jedzie się od startu w Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym, wzdłuż Drawy, do punktu końcowego w Marburgu/Mariborze na terytorium Słowenii. Najdłuższa część biegnie właśnie przez Karyntię. Szlak jest w obu kierunkach czytelnie oznakowany i prowadzi głównie przez płaski teren, aby rowerzyści mogli w pełni oddać się kontemplacji krajobrazu. Ponieważ w pobliżu trasy są tory kolejowe, niektóre jej odcinki można pokonać pociągiem.

Na trasie dostępnych jest 50 tradycyjnych gospód i zajazdów (Drauradweg Wirten), oferujących wiele smakołyków, wymienionych w przewodniku kulinarnym po szlaku Drauradweg pt. „Drau.Kulinarik.Büchl”. Dokładne informacje o poszczególnych etapach trasy i ofertach specjalnych, m.in. rodzinnych, znajdują się pod adresem www.drauradweg.com oraz w poświęconym Drauradweg prospekcie, który – podobnie jak przewodnik „Drau.Kulinarik.Büchl” – można zamówić bezpłatnie na stronie głównej.

Na szlaku Alpe-Adria-Radweg: od parku narodowego do morza

Radfahren am Drauradweg

Niezapomnianym doświadczeniem jest przebycie szlaku Alpe-Adria-Radweg (o długości 410 kilometrów), który uzyskał w Amsterdamie tytuł europejskiej trasy rowerowej 2015 roku. Od miasta Mozarta – Salzburga – w ciągu tygodnia można przejechać przez Park Narodowy Wysokich Taurów, skierować się na słoneczne południe Karyntii, a następnie przekroczyć granice Austrii i udać do Włoch. Odcinek w Karyntii jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ obejmuje długie zjazdy od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz do morskiego wybrzeża we Włoszech. 

Urozmaicony krajobraz jest również wyjątkowy: potężne góry i doliny z ciepłymi jeziorami o temperaturze wody do 28 stopni. Im dalej na południe, tym łagodniej robi się wokół nas, aż wreszcie można zanurzyć zmęczone stopy w Adriatyku. Drogę powrotną najwygodniej przebyć pociągiem wyjeżdżającym dwa razy dziennie z Udine. Dobre mapy i aplikacje oraz inne informacje i pakiety można znaleźć na www.alpe-adria-radweg.com . Szlak Alpe-Adria-Radweg jest również symbolem współpracy transgranicznej, wspieranej i promowanej przez Unię Europejską.

Trasy dla koneserów

Oprócz Drauradweg istnieje wiele innych ścieżek rowerowych, świetnych na rekreacyjne przejażdżki. 

Via Carinzia

Łącznie 162 kilometry przyjemnej jazdy w otoczeniu atrakcji kulturalnych i historycznych oferują różne trasy na szlaku Via Carinzia, w tzw. słonecznym zakątku Karyntii. Trasa rowerowa prowadzi w pięciu całodziennych etapach od wręcz idyllicznej doliny Rosental (której dominantą jest imponujące pasmo górskie – Karawanki) do jeziora Klopeiner See, a następnie do otoczonej łagodnymi wzniesieniami doliny Lavanttal. Po drodze kusi wiele atrakcji, jak muzeum pszczelarstwa Carnica Bienen-Erlebnis-Museum oraz klasztor benedyktyński św. Pawła.

Kunstradweg

Aby połączyć wizytę w muzeum Wernera Berga z wycieczką rowerową przez południową część doliny Jauntal, należy wyruszyć na szlak Kunstradweg w Bleiburgu. Oprócz wspomnianego muzeum Berga, w okolicy można podziwiać stare kościoły, pomniki kultury i kolekcję Liauniga w Neuhaus.

Gailtal Radweg

Wspaniałą atmosferę Alp Gailtalskich i Karnickich oferuje wszystkim miłośnikom rowerów szlak Gailtal-Radweg, biegnący z Kötschach-Mauthen do Villach po świetnie wytrasowanych ścieżkach rowerowych o łącznej długości 95 kilometrów. Po drodze warto się odświeżyć i popluskać w jeziorze Pressegger See, skąpanym w słońcu i położonym bezpośrednio przy trasie.

Glockner-Radweg

Jungfernsprung im Nationalpark Hohe Tauern

Na północy kraju, w regionie Parku Narodowego Wysokich Taurów, znajduje się szlak Glockner-Radweg. W ramach całodziennej wycieczki można tu zobaczyć prawdziwe cuda natury, jak na przykład wodospad Jungfernsprung, spadający swobodnie z wysokości kilkuset metrów przez stopień skalny, a także przepiękne doliny alpejskie otoczone przez szczyty imponujących trzytysięczników.

Urok karynckich jezior odkrywany z roweru

Cycling around Ossiacher See

W Karyntii miłośników kąpieli kuszą liczne czyste jeziora z wodą o temperaturze dochodzącej latem do 28 stopni. Podczas wypraw krajoznawczych rowerem można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, odkrywać zaciszne miejsca piknikowe i ukryte na odludziu kąpieliska. Podczas pobytu nad jeziorem Wörthersee warto udać się na przykład na wyprawę szlakiem pięciu jezior, prowadzącą z Velden przez Hafnersee, Keutschacher See, Bassgeigensee i Rauschelesee. „Jazda rekreacyjna” to główna atrakcja nad jeziorem Klopeiner See.

Pięć różnych tras – o długości od 4 do 55 kilometrów każda – łączy wszystkie jeziora regionu. Trasy są świetnie oznakowane. Pomocne są też ścieżki GPS oraz bezpłatne mapy. Praktycznym rozwiązaniem są również bony, które można wykorzystać po drodze u partnerów gastronomicznych.

GERDL_Kaernten_Werbung
Rennradgenuss am Woerthersee

Wörthersee

Wörthersee

Edward_Groeger_Kaernten_Werbung
Weissensee Radlrast

Weissensee

Weissensee

Tine Steinthaler; © Kärnten Werbung
Biken am Ossiacher See

Ossiacher See

Ossiacher See

O e-bike’ach i ładowaniu akumulatorów

W środkowej części Karyntii można organizować wspaniałe wycieczki rowerami elektrycznymi, obejmujące także atrakcje kulturalne i rozkosze podniebienia. Dziewięć znakomicie oznakowanych tras tematycznych prowadzących przez cały region, wypożyczalnia rowerów elektrycznych oraz liczne cele wycieczek i możliwości doświadczeń kulinarnych to gwarancja urozmaiconego wypoczynku w słonecznej południowej części Alp.

Wszystkie trasy prowadzą od pałacu Fuchspalast w książęcym mieście St. Veit an der Glan i są oznakowane. Wygodny transport powrotny zapewniają koleje austriackie (Österreichische Bundesbahnen – ÖBB).

Pogoda na dziś, 05. April 2020

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy