W Karyntii nie brak atrakcyjnych terenów dla miłośników rowerów szosowych. Łagodny klimat południowej strony Alp umożliwia dalekie wyprawy rowerowe już w marcu, a sezon trwa najczęściej aż do listopada. 

Słoneczne południe oferuje niezliczone spektakularne trasy na rower szosowy. Wszystkie prowadzą po drogach o małym natężeniu ruchu, wśród cudownych krajobrazów – od dumnych szczytów Parku Narodowego Wysokich Taurów po łagodne wzniesienia pasma Nockberge i rozległe doliny z ciepłymi jeziorami. W Karyntii dostępne są trasy o wszystkich stopniach trudności i prowadzące przez najróżniejsze typy terenu. Warto i przejechać wielogodzinny odcinek po względnie płaskiej ścieżce wokół malowniczych jezior, i pokonać położoną najwyżej w całej Austrii przełęcz górską – słynną Großglockner Hochalpenstraße.

Kolarzy o wysokich aspiracjach czekają w Karyntii takie perełki jak 6-dniowa trasa Tour de Kärnten czy Fuga300 – wyjątkowa rowerowa przygoda od Großglocknera przez obszar alpejsko-adriatycki aż po jezioro Grado.