MTB w Karyntii

Po słonecznej stronie Alp riderzy MTB mogą się spodziewać naprawdę urozmaiconej oferty - dla zupełnie początkujących i bardzo zaawansowanych. Mamy tu łatwe technicznie, rekreacyjne wyprawy po płaskich szlakach wokół ciepłych, czystych jezior - ale także wymagające, wysokogórskie podjazdy dla prawdziwych twardzieli i transgraniczne trasy pozwalające poznać sąsiednie kraje. Potencjał krajobrazowy Karyntii pozwala organizować wyprawy o zróżnicowanym stopniu trudności. Na życzenie można też zarezerwować odpowiednio przeszkolonych lokalnych przewodników rowerowych (bike guides), którzy z chęcią podzielą się po drodze swoją pasją i wiedzą z uczestnikami wycieczki.

Szczyty do zdobycia i trening techniki jazdy w regionie "Nockbike"

Soczyście zielone alpejskie hale oraz pagórkowate krajobrazy Nockberge wokół Bad Kleinkirchheim i Millstätter See, czyli po prostu setki kilometrów świetnie oznakowanych tras. Wymagające odcinki wysokogórskie, ale także rekreacyjna jazda po tradycyjnych alpejskich wioskach i rozświetlonych słońcem leśnych duktach: oto gwarancja udanego urlopu pełnego niezapomnianych przeżyć.

Powodzeniem cieszą się również stale rozbudowywane downhillowe trasy typu single trail. Niektóre odcinki oferują przewyższenia do 1100 metrów i stanowią część "Bike Four Peaks", jednego z najbardziej znanych wyścigów wieloetapowych MTB w Europie. Na fanów zdobywania szczytów czeka pakiet "The Nock Five". W towarzystwie certyfikowanego przewodnika można w ciągu zaledwie czterech dni poznać uroki pięciu najpiękniejszych szczytów regionu Nockberge. Równie pasjonująca jest wyprawa szlakiem Franza Klammera, której uczestnicy przemierzają na rowerach słynne narciarskie trasy zjazdowe, na których zimą rozgrywa się konkurencje FIS.

Idealnym uzupełnieniem regionalnej oferty są wyciągi i kolejki, z których rowerzyści mogą zawsze skorzystać w razie potrzeby szybkiego przemieszczenia się ze sprzętem. Niezapomniane widoki okolic Millstätter See i sąsiednich szczytów to główna atrakcja "panoramicznych wypraw" ("Panorama-Tour") wokół jeziora. W "Nockbike Kompetenzzentrum" szkoły sportowej Krainerów rowerzyści mogą liczyć na opiekę najwyższej jakości: oprócz klasycznej wypożyczalni rowerów znajdą tu bowiem ofertę codziennych wypraw MTB (o dwóch stopniach trudności) w towarzystwie przewodnika, profesjonalnych treningów techniki jazdy albo - na początek - krótkich wycieczek promocyjno-zapoznawczych. Informacje: www.nockbike.at

Do lata 2019 roku ma zostać otwarta jedna z najdłuższych tras typu flow trail na świecie w Bad Kleinkirchheim. Z Kaiserburga (1800 m) zjedziemy wtedy do dolnej stacji kolejki gondolowej w centrum miejscowości Bad Kleinkirchheim. Trasa ma być sztandarowym projektem regionu Nockbike.

Alpe Adria Transalp

Kolejnych inspirujących przeżyć riderzy MTB mogą się spodziewać na trasie Alpe-Adria-Transalp. Rowerzyści początkujący i zaawansowani przejadą ją w towarzystwie profesjonalnych przewodników atrakcyjnymi, dopasowanymi do poziomu grupy etapami - z Bad Kleinkirchheim w kierunku morza (czyli na południe). Obecność certyfikowanego przewodnika jest konieczna, ponieważ trasy wiodą przez obszary chronione, jak Rezerwat Biosfery Nockberge czy koryto rzeki Tagliamento.

"Flow Country Trail"

Wokół szczytu Petzen, niedaleko najcieplejszego jeziora Austrii, Klopeiner See, w ciągu ostatnich trzech lat powstała najdłuższa na świecie trasa MTB o długości 11 km i przewyższeniu 1000 m – Flow Country Trail Petzen. Po jej otwarciu nad Klopeiner See przyjeżdża na wypoczynek coraz więcej bikerów. Międzynarodowe Stowarzyszenie Kolarstwa Górskiego (IMBA) przyznało jej w 2014 roku tytuł najlepszej trasy flow country (Best Flow Trail).  

Utworzona specjalnie dla rowerzystów górskich, wyróżnia się ukształtowaniem nastawionym przede wszystkim na „flow“ (czyli płynność jazdy) i zapewnienie im efektu rollercoastera. Dzięki odpowiednio przygotowanej, solidnej nawierzchni, z Flow Country Trail Petzen można korzystać bez ograniczeń również przy deszczowej pogodzie. To trasa nie tylko dla zawodowców – także początkujący będą się tu świetnie bawić, bo do jej przejechania wcale nie jest potrzebna zaawansowana technika. Stopień trudności można sobie odpowiednio podwyższyć i po prostu zjechać szybciej.

Z rowerem jako bagażem da się dojechać lokalną kolejką (Petzen-Bergbahn) do samego punktu startowego. Schodząca ku dolinie trasa to przez cały czas „banan na twarzy” i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności: wyprofilowane zakręty z bandami, rollery i hopki – czyli to, co naprawdę podoba się riderom. Po drodze można też podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy dolin i jezior południowej Karyntii. Wzdłuż trasy znajdują się miejsca postojowe i mijanki, dzięki którym jadący wolniej rekreacyjni rowerzyści nie przeszkadzają miłośnikom szybkości.

Oferta jest stale rozwijana i uzupełniana. Przy dolnej stacji kolejki powstał ciekawy teren do treningów: z dirtparkiem, pumptrackiem i wydzielonym miejscem dla dzieci, żeby także najmłodsi miłośnicy dwóch kółek mogli bezpiecznie poćwiczyć. Przy górnej stacji w ubiegłym roku otwarto nową trasę (tzw. thriller), która – w przeciwieństwie do sąsiedniej trasy typu flow country – ma ona zupełnie inny charakter i jest przeznaczona raczej dla prawdziwych specjalistów od downhillu. Ofertę uzupełnią wkrótce zaplanowane już trzy 4-kilometrowe trasy cross country, każda o 200-metrowym przewyższeniu.

Trasa Flow Country Trail Petzen – dzięki otrzymanej nagrodzie IMBA Model Trail Award – zalicza się teraz do polecanych przez IMBA tras, na które powinien zwrócić uwagę każdy rowerzysta górski. FCT Petzen to pierwsza austriacka i druga europejska trasa flow country, wyróżniona przez IMBA w tej kategorii.

Jazda rowerem górskim w Alpach Gailtalskich i Karnickich

Gert Steinthaler
Weissensee Mountainbike Trail

Gert Steinthaler
Weissensee Mountainbike Trail

Gert Steinthaler
Weissensee Mountainbike Trail

W Alpach Gailtalskich i Karnickich znajdują się 44 urozmaicone trasy o różnym stopniu trudności. Różnorodność regionu alpejsko-adriatyckiego najlepiej można poznać podczas transgranicznej wycieczki do Włoch, w czasie której odkrywa się kulturę i kulinaria dwóch krajów wzdłuż atrakcyjnej trasy. W parku przyrody Weissensee można korzystać ze wspaniałego połączenia jazdy na rowerze, kąpieli i pływania w otoczeniu pięknych Alp Gailtalskich. Jezioro Weissense jest najwyżej położonym kąpieliskiem w Alpach. Natomiast krajobraz dookoła jeziora jest wyjątkowy — to eldorado dla rowerzystów. Świetną atrakcją jest trasa do Naggler Alm. Przyjemne drogi przez świetliste lasy i zielone łąki prowadzą do hali, gdzie serdecznie wita przybyszów i częstuje ich smakołykami gospodyni Almut Knaller. Na talerze trafiają tutaj czyste biologicznie produkty od rolników z regionu i można się nimi rozkoszować na tarasie słonecznym. Bezpośrednio przy schronisku znajduje się trzykilometrowy parkur do ćwiczenia techniki jazdy rowerem górskim, który symuluje klasyczne trudności jazdy po górzystym terenie i jest do dyspozycji rowerzystów.

Bezgraniczna jazda rowerem wzdłuż trasy „3-Länder Tour”

Faaker See

Faaker See

„3-Länder Tour” to wspaniała jednodniowa wycieczka, część nowej trasy rowerowej alpejsko-adriatyckiej. Trasa prowadzi od brzegu turkusowego jeziora Faaker See w górę na Jepcasattel i przez granicę do Słowenii. Atrakcyjny zjazd powoduje szybsze bicie serca, zanim dotrze się do miejscowości Kranjska Gora. Częściowo prowadzi on przez słynną trasę Pucharu Świata w narciarstwie. 

Trasa biegnie do Planicy, a następnie miejscowości Tarvis we Włoszech, gdzie trzeba zaplanować sobie przerwę na nabranie sił nad Jeziorami Fusine (Laghi di Fusine). Trasa „3-Länder Tour” to wyjątkowe przeżycie płynące z jazdy rowerem górskim w unikalnym regionie alpejsko-adriatyckim. Odcinek przemierza się też w ramach alpejsko-adriatyckiego festiwalu rowerowego i słynie on jako najbardziej uczęszczana trasa rowerowa w Karyntii.

Single trail i biking w sztolni

Stollenbiken

Stollenbiken

Po słoweńskiej stronie Karawanek, w regionie Koroska, znajduje się Single Trail Park Jamnica – 12 zróżnicowanych pod względem trudności tras, na których widok mocniej zabije serce każdego górskiego bikera. Punkty startowe tras są położone w pobliżu rodzinnego ekohotelu państwa Struclów, a same trasy wiją się leśnymi szlakami i polami oraz oferują przepiękne widoki na południową część Karyntii.

W miejscowości Mezica – niespełna 10 minut samochodem – rowerzyści mogą wjechać w kasku z górniczą lampą czołówką do nieczynnej kopalni cynku i ołowiu. Nie jest to wielkie wyzwanie pod względem sportowym, bo 7-kilometrowa kopalniana trasa jest raczej płaska, ale od przewodników na rowerach usłyszymy sporo ciekawostek na temat historii górnictwa. Chociaż wydobycie wstrzymano już ponad 15 lat temu, w kopalni wciąż można podziwiać świetnie zachowane stare maszyny i inne relikty z czasów jej świetności. www.stollenbiken.at 

Rowerzyści wykazujący zacięcie sportowe mogą – po zwiedzeniu sztolni – pojechać z przewodnikiem dalej i dotrzeć południowokarynckimi trasami do Klopeiner See. www.stollenbiken.at 

Trails

areaone: teren do ćwiczeń dla początkujących i zaawansowanych

W 2016 roku Kumitzberg w Villach zaprosił wszystkich chętnych do areaone, pierwszego w Karyntii obiektu treningowego MTB. Niezależnie od stopnia zaawansowania każdy znajdzie tu coś dla siebie - przewidziano trzy poziomy trudności. W ofercie łatwe, rozgrzewkowe trasy treningowe, ale także zaawansowane ćwiczenia równowagi i skoki przez pięciometrowy gap. 

Wyzwania i frajda dla początkujących i zawodowców. Sześć tras treningowych o długości od 100 do 400 metrów i miejsca do ćwiczenia techniki jazdy. Korzystanie z terenu jest bezpłatne, można także zarezerwować płatne kursy techniki jazdy z instruktorem. 

Faaker See: Kopain Trail

Impressions