„Lista spraw do załatwienia“ na tegoroczną zimę w Karyntii

1. Narciarstwo

Bad Kleinkirchheim

Narciarze naprawdę początkujący (ale także ci pragnący odświeżyć „zakurzone” umiejętności po dłuższej przerwie) oraz bardzo zaawansowani: wszyscy znajdą coś dla siebie w narciarskiej Karyntii. Pożądaną różnorodność gwarantuje 30 regionów narciarskich w samej Karyntii oraz Tyrolu Wschodnim, ze świetnie przygotowanymi, bezpiecznymi trasami o łącznej długości ponad 800 kilometrów. Wszystko na jednym skipassie („TopSkiPass“). 

Aby przeżyć niezapomniane chwile, w zależności od preferencji i stopnia zaawansowania można wybrać czarne trasy wśród majestatycznych trzytysięczników, łagodne zjazdy przygotowane z myślą o całych rodzinach, ale także muldy czy halfpipe’y. Narciarze pozatrasowi również będą zadowoleni: czekają na nich pokryte grubą warstwą puchu dziewicze stoki. 

2. Trekking skitourowy

Nockberge-Trail

Nową atrakcją karynckiej zimy są niewątpliwie trekkingowe wyprawy skitourowe po Nockberge Trail, trasie łączącej pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim / St. Oswald. Trasa ta będzie znakomita dla skitourowców, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję, ale na razie nie chcą się jeszcze mierzyć z odcinkami typowo wysokogórskimi. Na pokonanie jednego etapu należy zaplanować do sześciu godzin. 

Dzięki wyciągom i kolejkom można też wygodnie pokonać wiele stromych odcinków i skrócić ten czas. I jeszcze jedna cecha, która wyróżnia Nockberge Trail na tle innych ofert: inaczej niż w przypadku wielu wypraw skitourowych, noclegi to nie rozbijanie obozu i spanie na materacu, tylko najlepsze hotele ze strefami wellness i znakomitą kuchnią alpejsko-adriatycką. 

3. Łyżwiarstwo na zamarzniętych jeziorach

PeterBURGSTALLER_OesterreichWerbung

Weissensee

Weissensee

Weissensee Information

Niektóre karynckie jeziora zamarzają zimą i stają się wielkimi lodowiskami pod gołym niebem, na których roi się od łyżwiarzy, hokeistów i miłośników Eisstockschießen (dyscypliny przypominającej curling). W wysuniętym najdalej na południe austriackim landzie znajduje się także największa naturalnie zamarznięta tafla lodowa Europy. 

W 2019 roku już po raz 31. odbędzie się tu holenderski Wyścig Jedenastu Miast. Ok. 5000 Holendrów będzie rywalizować w łyżwiarstwie szybkim na królewskim dystansie ponad 200 kilometrów. www.weissensee.com

 

 

4. Poznawanie żywej tradycji

Michael Stabentheiner; Michael Stabentheiner_Kaernten_Werbung
Katschberger Adventweg

Katschberger Adventweg

Katschberger Adventweg

GertSTEINTHALER_KaerntenWerbung

Pyramidenkogel

Pyramidenkogel

Gert Steinthaler; © Kärnten Werbung

Veldener Advent

Veldener Advent

W całej Karyntii przed Bożym Narodzeniem znajdziemy wiele jarmarków świątecznych i imprez adwentowych, na których możemy poczuć nastrój nadchodzących świąt. Niepowtarzalne wrażenia gwarantuje adwentowy spacer z lampionami (Katschberg), odwołujący się do duchowych źródeł adwentu oraz z założenia starannie unikający kiczu i komercji. Każdy przystanek podczas spaceru jest poświęcony jakiemuś zwyczajowi bożonarodzeniowemu. 

Romantykom przypadną zapewne do gustu akcja „adwent ponad chmurami” w Pyramidenkogel i Kap 4613 nad Millstätter See. Szczególne miejsca w adwentowym kalendarzu regionu zajmują hałaśliwi kolędnicy z Gegendtal, stukający do odwiedzanych domostw szczapami drewna, płetwonurkowie zatapiający choinki w karynckich jeziorach oraz uczestnicy tradycyjnej kolędy w Heiligenblut – zwyczaju wpisanego w 2010 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

5. „Magiczne chwile“ na łonie natury

Dobratsch

Czy słyszeli już Państwo o karynckich „magicznych chwilach“ na łonie natury? To 12 przyrodniczych programów tematycznych, realizowanych w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników. Zadbają oni nie tylko o bezpieczeństwo, lecz także wprowadzą uczestników wypraw w krajoznawcze tajniki Karyntii oraz zorganizują transport, wyżywienie (regionalne smakołyki!) i niezbędny sprzęt. 

Warto umówić się na wycieczki tematyczne: wędrówki o wschodzie słońca, obserwację lokalnej fauny albo zimową degustację regionalnych win. Oprócz programów grupowych można oczywiście rezerwować także wyprawy prywatne z Natur Aktiv Guides.

6. Wellness na zimę: termy i jeziora

Badehaus in Millstatt

Wellness w zimowej Karyntii ma wiele twarzy. Jeden z najpiękniejszych wariantów to wizyta w kąpielisku nad Millstätter See. Przeszklone ściany gwarantują wspaniałe widoki i możliwość intensywnego rozkoszowania się zimowym słońcem. Po gruntownej modernizacji otwarto niedawno ponownie termy św. Katarzyny (Therme St. Kathrein) w Bad Kleinkirchheim. Znajdziemy tu największy basen w Karyntii, najdłuższą zjeżdżalnię oraz wspaniałą strefę saun i odnowy biologicznej. 

Swój urok mają także kursy pływania z „syrenią” płetwą ogonową dla najmłodszych (Kärnten Therme) oraz ogrzewane kąpieliska hotelowe nad Wörthersee, Millstätter See i na Turracher Höhe. A na koniec coś dla miłośników natury: termalne jeziorka Maibachl w Villach, bulgocące tylko po intensywnych opadach i w czasie odwilży.

7. Karyntia nocą

Dobratsch

Zima w Karyntii to gwarancja przyjemności, przygód i wielu nowych doświadczeń – także po zachodzie słońca. Na południu Austrii „nocne marki“ znajdą dla siebie wiele atrakcji. Mogą się wybrać na organizowane po zapadnięciu zmroku biegi narciarskie (m.in. w Bad Kleinkirchheim i Nassfeld) albo skitouring z lampą czołówką w trójkącie trzech krajów. 

W wielu miejscach (np. w Dobratsch) są również w ofercie wyprawy na rakietach śnieżnych przy pełni księżyca oraz atrakcje dla nocnych saneczkarzy (np. Katschberg, Turrach i Innerkrems). Wiele nowych wrażeń gwarantują także sesje wspinaczki lodowej przy sztucznym oświetleniu w Heiligenblut oraz nocna sauna w Kärnten Therme (Villach). Fani biegówek mogą korzystać nocą z trasy biegowej Sonnblickloipe w Heiligenblut.

8. A może coś nowego? Biegówki?

Jörg Schmöe; Carnica-Region Rosental_Jörg Schmöe

Bodental

Bodental

Steinthaler; Kärnten Werbung

Dobratsch

Dobratsch

Narciarstwo biegowe to świetny trening wytrzymałości, siły i koordynacji. Dodatkowo pobudza przemianę materii (a więc spalanie tłuszczu) i wzmacnia odporność. Nie trzeba też chyba przypominać, że ruch na świeżym powietrzu to prawdziwy balsam dla duszy. Naszła Państwa ochota na wypróbowanie czegoś zupełnie nowego? 

Trasy biegowe w Karyntii prowadzą przez tereny nizinne oraz wysokogórskie i dzięki temu zapewniają optymalne warunki początkującym i zaawansowanym. Park Narodowy Wysokich Taurów, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental czy Katschberg to tylko wybrane lokalizacje tras. Specjalne ośrodki biegowe znajdziemy w Alpenarena w Villach, St. Jakob (Rosental) oraz nad jeziorami Nassfeld-Pressegger See i Pirkdorfer See.

9. Romantyczne schroniska i degustacja potraw kuchni alpejsko-adriatyckiej

Wiele schronisk w pobliżu stoków zaprasza na biesiady i oferuje typowe karynckie potrawy. W karynckiej kuchni alpejsko-adriatyckiej świeże, regionalne składniki łączą się w smakowitą całość z tradycyjnymi przepisami i nowymi wariacjami na ich temat. Także serwowane gościom wino, moszcz, soki i sznapsy są w Karyntii często własnej roboty. Jak w przypadku każdej szanującej się autentycznej kuchni, także w tej karynckiej gotuje się zgodnie z rytmem pór roku i życia regionów. 

Potrawy i napitki, których niewątpliwie trzeba spróbować, to: Kärntner Käsnudel (podobne do ruskich pierogów), regionalne ryby – Kärntner Laxn (troć z pobliskich jezior) i Saibling (tutejsza odmiana pstrąga) – Ritschert (eintopf z pęczaku, fasoli i wędzonki), regionalne potrawy z dziczyzny, Gailtaler Speck (lokalny szpek), Reindling (ciasto drożdżowe z cynamonem i bakaliami), oraz Zirbenschnaps (słodkawa wódka zbożowa na szyszkach limby).

Nowość: Winter Kärnten Card

Od sezonu zimowego 2018/2019 można po raz pierwszy korzystać z Winter Kärnten Card. Niezależnie od tego, czy chcemy podziwiać fantastyczne zimowe krajobrazy Karyntii z Pyramidenkogel, zrelaksować się przez kilka godzin w termach, czy pochodzić na rakietach śnieżnych w towarzystwie instruktora – z Winter Kärnten Card każdy znajdzie coś dla siebie! 

Bogata oferta obejmuje znane atrakcje sezonu letniego, np. gadzie zoo Happ, a także ośrodek Heidi Schneealm Falkert i kilka muzeów. Winter Kärnten Card można kupić już za 39 euro. Szczegółowe informacje na www.kaerntencard.at 

Pogoda na dziś, 20. March 2019

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy