11 powodów, aby przyjechać zimą do Karyntii

1. Narty

Skifahren in Bad Kleinkirchheim

Bad Kleinkirchheim

Początkujący czy doświadczeni narciarze – w ośrodkach narciarskich Karyntii każdy znajdzie coś dla siebie. 31 różnorodnych terenów narciarskich w Karyntii i Tyrolu Wschodnim, każdy o unikatowym charakterze, łączy wspólny karnet TopSkiPass. Karnety regionalne, dostępne w wielu ośrodkach, gwarantują dostęp do zróżnicowanych ofert dodatkowych. 

Na każdej z 800 doskonale naśnieżonych i przygotowanych tras narciarskich można spędzić niezapomniane chwile na śniegu wedle własnego uznania, umiejętności i potrzeb. Czekają tu imponujące szczyty trzytysięczników, łagodne zbocza oraz trasy przystosowanych do potrzeb najmłodszych narciarzy. Miłośników narciarskich ewolucji przyciągają wymagające trasy z muldami czy halfpipe’y, a freeriderów – dziewicze obszary do jazdy poza trasami. 

2. Szkółki narciarskie

Nassfeld Skikurs

Nassfeld

Kolejny powód, by na narty przyjechać właśnie do Karyntii to aż 33 szkółki narciarskie. Doświadczeni i dobrze wykształceni instruktorzy narciarstwa z typowym dla siebie karynckim wdziękiem od pierwszych chwil uczą początkujących narciarzy właściwej techniki narciarskiej. Dzięki temu adepci narciarstwa oszczędzają cenne siły, są mniej narażeni na wypadki, a sama nauka sprawia im więcej przyjemności. 

Jednocześnie w szkółkach zaawansowani mogą nauczyć się, jak wyeliminować błędy i spróbować nowych technik, korzystając z najnowocześniejszego sprzętu. Poza tym jazda w grupie to frajda, podczas której można poznać wielu ciekawych ludzi. Dużo słońca, łagodny klimat po południowej stronie Alp i szerokie, bezpieczne trasy dopełniają tej oferty. 

3. Łyżwy na zamarzniętym jeziorze

PeterBURGSTALLER_OesterreichWerbung
Weissensee Eislaufen

Weissensee

Weissensee

Weissensee Information
11-Städte-Tour am Weissensee

Alt. holländische 11-Städte-Tour

Alt. holländische 11-Städte-Tour

Kilka z karynckich jezior zamarza zimą i zmienia się w naturalne, gładkie jak lustro lodowiska pod gołym niebem. Korzystają z nich łyżwiarze, hokeiści i gracze w Eisstocka (austriacką odmianę curlingu). W najbardziej na południe wysuniętym kraju związkowym Austrii znajduje się też największe naturalne lodowisko Europy – jezioro Weissensee. Odbywa się tu m.in. 

Alternatywny Wyścig Jedenastu Miast, w trakcie którego ponad 5000 zawodników z Holandii rywalizuje na królewskim dystansie 200 km. Najbliższa edycja imprezy odbędzie się w terminie 18.01-1.02.2020. Aktualny rekord świata został pobity właśnie tu, na tafli Weissensee, i wynosi 5 godzin i 11 minut. Więcej informacji 

4. Termy, pawilony kąpielowe, sauny itd.

Zimowy wellness w Karyntii najlepiej jest poznać poprzez osobiste doświadczenie. Choćby kupując jednodniowy bilet wstępu do kompleksu Kärnten Badehaus na brzegu jeziora Millstätter See. Zastosowane tu wielkie, panoramiczne okna sprawiają, że połyskujące w słońcu wody jeziora Millstätter See są jak na wyciągnięcie ręki. Kto mimo wszystko woli Wörthersee – tu także znajduje się Kärnten Badehaus, z tym że stanowi część hotelu Werzer’s. Zupełnie wyjątkowym miejscem jest Bad Kleinkirchheim, gospodarz narciarskiego Pucharu Świata. W tej położonej u stóp gór Nockberge miejscowości znajdują się aż 2 kompleksy basenów termalnych – Thermal Römerbad oraz Therme St. Kathrein. Römerbad leży zresztą dokładnie w miejscu, w którym kończy się trasa Pucharu Świata.

Kärnten Therme w Villach uchodzi za najnowocześniejszy obiekt tego typu na południu Austrii. Czekają tu zjeżdżalnie, basen sportowy, strefa dla dzieci i bogata oferta zabiegów odnowy biologicznej. Ciekawostka dla ceniących naturę: źródła Thermalquelle Maibachl w Warmbad Villach funkcjonują tylko w przypadku długotrwałych opadów i w okresie topnienia śniegu. Ciepła woda zbiera się tam w niewielkich basenach, które zachęcają do kąpieli pod gołym niebem. W Karyntii nie brak również hoteli i pensjonatów, których goście mogą w zimie prosto z sauny wskoczyć do jeziora, np. nad Wörthersee lub na Turracher Höhe. 

5. Tradycja ciągle żywa: to nie tylko jarmarki bożonarodzeniowe!

Michael Stabentheiner; Michael Stabentheiner_Kaernten_Werbung
Katschberger Adventweg

Katschberger Adventweg

Katschberger Adventweg

Gert Steinthaler; © Kärnten Werbung
Pyramidenkogel im Advent

Pyramidenkogel

Pyramidenkogel

Gert Steinthaler; © Kärnten Werbung
Veldener Advent

Veldener Advent

Veldener Advent

W okresie przedświątecznym jarmarki bożonarodzeniowe pojawiają się w Karyntii nie tylko w miastach, ale i na szczytach gór czy na brzegach jezior. Tu liczy się to, co dawne i autentyczne. Szczególnie nastrojowa wydaje się adwentowa ścieżka na Katschberg (szlak zimowych wędrówek z kilkoma stacjami na wysokości 1750 m n.p.m.) czy alpejski jarmark termalny w Bad Kleinkirchheim (można tam nabyć wyroby lokalnych rzemieślników, posłuchać nastrojowych dźwięków i spróbować smakołyków z obszaru alpejsko-adriatyckiego). 

Romantykom spodoba się „Adwent w chmurach” na szczycie wieży widokowej Pyramidenkogel oraz w restauracji Kap 4613 na pomoście na jeziorze Millstätter See. W kalendarzu wydarzeń związanych z adwentem swoje stałe miejsce mają unikatowe tradycje, takiejak odwiedzanie wszystkich domów przez chłopców z sąsiedztwa, składanie sobie wzajemnie życzeń i udzielanie gościny (Klöckler im Gegendtal), zatapianie choinki w karynckich jeziorach, pochody kolędników w Heilingenblut – zwyczaj, który w 2010 r. został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Więcej informacji na temat zwyczajów adwentowych w Karyntii.

6. Magiczne momenty wśród natury

Region Villach Schneeschuhwandern am Dobratsch

Dobratsch

Kto słyszał o „magicznych momentach” wśród karynckiej natury? Są to wyprawy z przewodnikiem, trwające zwykle pół dnia lub cały jeden dzień, na tereny cenne przyrodniczo, obfitujące w wiele gatunków zwierząt i roślin – nietknięte, często postrzegane jako mistyczne, umiejscowione gdzieś pomiędzy górami a jeziorami. W towarzystwie doświadczonego, doskonale znającego okolicę przewodnika można dostać się do świata, w którym znowu zaczynamy się dziwić, zachwycać i zastanawiać nad początkiem wszystkiego. 

Wybór propozycji sięga od wędrówek na rakietach śnieżnych do miejsc występowania koziorożców, poprzez obserwowanie gwiazd w Parku Krajobrazowym Weissensee, aż po poszukiwanie śladów dawnych mistrzów rękodzieła oraz wyrób kosmetyków z naturalnych produktów. Przegląd „magicznych chwil”

7. Trekking i skituring w jednym

Skitouren in Kärnten, Nockberge Trail, Innerkrems

Nockberge Trail Innerkrems

Moda na skitury trwa. Również tu, w Karyntii. Na portalu skiturowym Karyntii znajduje się ponad 160 oficjalnych tras. Szczególnie polecamy: szlak Nockberge-Trail, który łączy 5 ośrodków narciarskich: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Jest to pierwszy w Austrii całoroczny szlak, na który wstęp można zarezerwować przez internet. 4 jednodniowe etapy świetnie nadają się dla zaawansowanych o dobrej kondycji, którzy nie przepuszczą żadnej okazji, żeby pójść na skitur wysokogórską trasą w Alpach. Na pokonanie jednego etapu warto poświęcić ok.

6 godzin marszu. Dzięki wyciągom można wygodnie pokonać wiele stromych odcinków. I jeszcze jedna cecha, która wyróżnia Nockberge-Trail na tle innych tras: inaczej niż w przypadku typowych wypraw skiturowych noclegi to nie rozbijanie obozu i spanie na materacach, tylko najlepsze hotele ze strefami wellness i wyborną kuchnią alpejsko-adriatycką. Latem szlak można przebyć pieszo.
https://nockberge-trail.com/ 

8. Kiedy w Karyntii zapada noc

Mondlichtzauber am Dobratsch

Schneeschuhwanderung am Dobratsch

Zimowe dni w Karyntii obfitują w radość, przygodę i fascynujące doświadczenia. Kiedy słońce chowa się za górami, te przeżycia wcale się nie kończą, wręcz przeciwnie. Na południu Austrii nocne marki na pewno znajdą coś dla siebie. 

Mogą na przykład dalej korzystać ze stoków narciarskich (w Bad Kleinkirchheim lub Nassfeld) lub tras do skituringu na terenie Dreiländereck. Wiele ośrodków zaprasza na wycieczki na rakietach śnieżnych w blasku księżyca (np. Dobratsch) lub nocne zjazdy na sankach (np. na Katschbergu, Turrach czy w Innerkrems). W kompleksie termalnym Kärnten Therme odbywają się nocne sesje w saunach.

9. A może coś nowego? Coś innego?

Eisklettern in Heiligenblut hängend

Eisklettern in Heiligenblut

Od czasu do czasu warto wyjść ze swojej strefy komfortu. Czemu by nie spróbować jakiejś nowej dziedziny sportu? Urlop do doskonały moment na takie próby. A zatem – ku przygodzie! Dwa niesamowite przeżycia czekają na lodzie – na jeziorze Weissensee można zanurkować pod zamarzniętą taflą, a w Nassfeld czy Hailigenblut na terenie Parku Narodowym Wysokich Taurów – spróbować wspinaczki po lodzie. 

W Nassfeld znajduje się nawet centrum „nietypowych sportów zimowych”. Można tu wypróbować takie urządzenia jak np. snowbike, hammerhead (sanki do jazdy głową w dół), snowtrike czy skibob. Doskonałe tereny na snowbike znajdują się w Bad Kleinkirchheim, nad jeziorem Weissensee oraz w Dreiländereck.

Spokojniejsze formy aktywności zimowych to na przykład wędrówka przez ośnieżony krajobraz w towarzystwie lam (Lamatrekking), możliwa np. w Nassfeld, czy romantyczne przejażdżki saniami (w Nassfeld oraz na Katschbergu).

10. Romantycznie w schroniskach i słynna karyncka kuchnia obszaru alpejsko-adriatyckiego

Franz Gerdl; © Kärnten Werbung
Kulinarikgenuss auf der Hütte

Nassfeld

Nassfeld

Wolfgang Hummer; © Kärnten Werbung
Kärntner Käsnudel

Kärntner Käsnudel

Kärntner Käsnudel

Liczne restauracje, zajazdy i schroniska zlokalizowane w ośrodkach sportów zimowych oraz przy stokach zapraszają na smakowitą przerwę. Większość z nich rozpieszcza podniebienia swoich gości regionalnymi smakołykami rodem z Karyntii – wiele z nich w duchu slow food. W Karyntii na każdym kroku znaleźć można kulinarne niespodzianki, a świadomość, jak ważna jest lokalna produkcja, jest tu naprawdę imponująca. Kładzie się duży nacisk, aby rozsądnie korzystać z dóbr naturalnych, dbać o zrównoważony rozwój oraz by zachować regionalną różnorodność smaków. 

Typowymi przysmakami z tych okolic są m.in. karynckie pierożki z twarogiem i ziemniakami (Kärnten Kasnudeln), troć jeziorowa, brettljause (czyli deska przekąsek, takich jak m.in. boczek z Gailtal czy sery), regionalne potrawy z dziczyzny, jagnięcina (Glocknerlamm), ekologiczna gęsina, tradycyjny chleb chłopski z Lesachtal (spisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), pierożki z twarogiem i suszoną gruszką (Kletzennudel) z masłem miodowym oraz słynny Raindling (czyli ciasto drożdżowe z cynamonem). Nie wolno pominąć także wyrabianej na miejscu limbówki (nalewki z pędów limby).

11. Zimowa karta gościa Winter Kärnten Card

Od ubiegłego sezonu dostępna jest karta gościa Winter Kärnten Card. Niezależnie od tego, czy chcemy poznawać tajemnice oprószonych śniegiem gór czy wsłuchać się w siebie na jednej z niekończących się tras do wędrówek na rakietach śnieżnych – karta Kärnten Card wydaje się wręcz niezbędna. Dopełnienie tej niesamowitej oferty stanowią fantastyczne zimowe krajobrazy Karyntii widziane ze szczytu wieży widokowej Pyramidenkogel, atrakcje kulturalne w którymś z lokalnych muzeów, liczne wyciągi i kolejki górskie, a także wiele innych propozycji.

Karta Winter Kärnten Card dostępna jest od 29 euro. 
Szczegółowe informacje na: www.kaerntencard.at/winter/en/

Pogoda na dziś, 20. September 2020