Znowu poczuj się dzieckiem

Mrożona pizza, hamburgery itd. Żywność typu fast food kształtuje dzisiaj smak dzieciństwa wielu dzieci. Smartfony i tablety są ich zabawkami, a kanapa to ich łąka...

Spojrzeniem w przeszłość wracamy do wspólnych wspinaczek na drzewa z najlepszymi przyjaciółmi, budowania tratwy oraz spożywania świeżo pieczonego chleba, słodko pachnących pomidorów i samodzielnie zerwanych malin nad brzegiem jeziora... Gdyby tylko móc znowu poczuć się dzieckiem. W Karyntii. Na południu. Tam, gdzie przed laty spędzało się urlop, a dzisiaj chętnie wraca z własnymi dziećmi, aby podzielić się najpiękniejszymi wspomnieniami z tamtych czasów, wspólnie znowu je przeżyć albo też odkryć na nowo. Znowu poczuć się dzieckiem.

To uczucie wolności i ufności. Biegać boso po ciepłych letnich łąkach, ze śmiechem upadać w miękką trawę, patrzeć w niebo i wyszukiwać przy tym fantazyjne figury w chmurach południa. Pojedyncze źdźbła trawy wciąż tkwiły w rozwichrzonych włosach, gdy chwilę później biegło się na zawołanie rodziców i dziadków, ponieważ piknik był już gotowy. Świeże regionalne składniki kuchni alpejsko-adriatyckiej w Karyntii. W romantycznych górskich wioskach i dolinach jezior na południowej stronie Alp stawia się na tradycję i własne wyroby. Przeznacza się czas, aby produkty dojrzały i wyrosły. 

Po latach podczas ponownej podróży na południe przywozi się ze sobą wystarczająco dużo czasu, aby na okres urlopu znowu poczuć się dzieckiem. Kiedyś zaglądało się z ciekawością przez ramię serdecznych gospodarzy, gdy pieczono świeży chleb, i z niecierpliwością czekało się, aż złotobrązowy bochenek zostanie wyjęty z piekarnika. Ten wyjątkowy zapach wydobywający się z domu. Zapach pozwalający znów przeżywać szczęśliwe wspomnienia pięknych, beztroskich chwil urlopu.

Uczucie swobody. Podczas lekkiego letniego deszczu wskakiwało się z przyjaciółmi do ciepłej wody jezior i za pomocą samodzielnie wykonanej wędki próbowało się schwytać zwinne ryby. Chciałoby się również dzisiaj przeżywać tak wspaniale beztroskie dni z nieco większym spokojem, z przyjaciółmi na nowo doświadczać uczucia przygody, szybko odkrywać tajemnicze miejsca karynckiego krajobrazu przyrody i kultury, pomykać przez przepełnione światłem lasy, podziwiać magiczne wodospady i oczywiście odważyć się postawić krok za szumiącą wodę.

Kto wie, może skryta tam jest zaczarowana jaskinia? Gdyby tak móc skradać się wokół legendarnych zamków i pałaców, a przy tym zaryzykować rzut oka za wysokie stare mury, bo przecież właśnie słychać było jakiś odgłos. Wspinać się na czubki drzew, dowodzić odwagi, czuć się dużym i bohaterskim. Marzyć, a za chwilę przygotować się do skoku, aby w locie spojrzeć na całą Karyntię, jak z wieży widokowej Pyramidenkogel nad jeziorem Wörthersee. 

Chwilę później zanurkować w błyszczących wodach jeziora, a dookoła nikogo, tylko czarujący turkusowy pejzaż wodny. Na koniec zbadać wymarzone wyspy na łodzi wiosłowej w ciepłych promieniach słońca. Rozkoszować się dzisiaj jak kiedyś beztroskimi letnimi dniami z rodziną.

Video Clips "Znowu poczuj się dzieckiem"

To w końcu daje poczucie bezpieczeństwa. Tutaj w Karyntii, gdzie znowu można poczuć się dzieckiem, a radość z tym związana wyczarowuje serdeczny uśmiech na twarzy. Beztrosko jak w dniach dzieciństwa.

Video Clips

Pogoda na dziś, 27. March 2020

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy