Lista zadań na lato 2019

Położoną na południu Austrii słoneczną Karyntię natura obdarzyła bardzo hojnie. Spragnionych kąpieli gości kusi latem mnóstwo ciepłych alpejskich jezior. Są też tutaj rzecz jasna góry – od potężnych trzytysięczników do łagodnych pagórków.

Z górskich szczytów można podziwiać zniewalającą panoramę kraju, który szczyci się bogactwem lokalnych kultur regionu Alp i Adriatyku, łagodnym klimatem południowej strony Alp, a przede wszystkim swoimi mieszkańcami, oferującymi turystom pogodę ducha, otwartość i dużą dawkę radości życia. Karyntia to kraj związkowy z najbogatszymi zasobami wodnymi w całej Austrii: 200 jeziorami, 8000 km rzek, 60 źródłami wód leczniczych i 43 lodowcami. To także idealne miejsce na poszukiwanie smaków dzieciństwa, nostalgiczne wspomnienia oraz zupełnie nowe przeżycia.

1. Największy w Austrii projekt artystyczny w przestrzeni publicznej znajduje się w Klagenfurcie.

Repro mit Signatur For Forest

„Nezlomná přitažlivost přírody“

Międzynarodowy projekt artystyczny FOR FOREST (8 września – 27 października 2019) zamieni stadion Wörthersee w Klagenfurcie w totalne dzieło sztuki. Zainspirowany grafiką tyrolskiego artysty Maxa Peintnera „Die ungebrochene Anziehungskraft der Natur“ („Niezłomna siła przyciągania natury”) szwajcarski animator sztuki Klaus Littmann przekształci boisko klagenfurckiego stadionu piłkarskiego w mieszany las z 200 żywych drzew, do którego będzie można wchodzić w ciągu dnia i nocą (10:00 – 22:00, wstęp wolny) przez prawie dwa miesiące. Przed i podczas trwania projektu na terenie całej Austrii zaplanowano liczne imprezy i wydarzenia lasu, ekologii, sztuki, natury i sztuczności. Informacje: https://www.forforest.net 

2. Nocleg z gwiazdkami czy pod gwiazdami?

Niezależnie od tego, czy preferujemy 5-gwiazdkowy hotel, gospodarstwo agroturystyczne czy kemping, każdy znajdzie tutaj to, co go najbardziej interesuje. Do najbardziej nietypowych ofert należą: domek na drzewie w Althofen, biwak nad jeziorem Millstätter See, Sunset Suite nad  jeziorem Wörthersee, „ziemianki” nad jeziorem Weissensee i nocleg w beczkach w Hermagor.

3. Wędrówki przez 3 kraje.

Nikt nie musi od razu zaliczać wszystkich 43 etapów szlaku Alpe-Adria (tj. od lodowca Großglockner po północne wybrzeże Adriatyku, łącznie 750 km) – można przecież zacząć od małych kroków. Najważniejsze na tym biegnącym przez Karyntię, Włochy i Słowenię szlaku długodystansowym jest przede wszystkim, aby wędrówka sprawiała przyjemność. W organizacji wyprawy (noclegi, transport bagażu, gastronomia) pomoże centrum rezerwacji Alpe-Adria.
Szczegóły: http://alpe-adria-trail.com 

4. Cool down czyli trekking na lodowcu Pasterze.

NPHT Gletschertrekking Pasterze

Raki, pas biodrowy i liny to standardowe wyposażenie niezbędne podczas wędrówek po poprzecinanym szczelinami lodzie u stóp Großglocknera, najwyższego szczytu Austrii. To wyprawa po wodzą certyfikowanego przewodnika (od czerwca do września), podczas której najważniejsze to to, aby zachować zimną krew.

5. Sami pieczemy chleb.

Sam_Strauss_Kärnten_Werbung
Brot backen im Lesachtal

Sam_Strauss_Kärnten_Werbung
Brot backen im Lesachtal

Wolfgang Hummer; Slow Food Travel Alpe Adria Kärnten
Slow Food Kärnten - Käse machen

Wolfgang Hummer; Slow Food Travel Alpe Adria Kärnten
Slow Food Kärnten - Milch

W Karyntii, znanej na świecie jako destynacja miłośników ruchu slow food, regionalna, sezonowa i tradycyjna kuchnia ma szczególne znaczenie. Mieszkańcy i turyści nierzadko więc mają możliwość podglądać przy pracy mistrzów gastronomii, a także, jeśli ktoś ma ochotę, sami wziąć się do pracy. Spektrum ofert sięga od kursów pieczenia chleba i przetwórstwa mleka po warzenie piwa i degustacje ziół. Dokładna lista warsztatów znajduj się tutaj. 

6. Od sierpnia można będzie testować nową trasę MTB w Bad Kleinkirchheim.

Nockbike Region Bad Kleinkirchheim

To jednak tylko jeden przykład atrakcyjnego szlaku rowerowego, jakimi poprzecinana jest cała Karyntia. Fani MTB mają do dyspozycji w południowym Austrii nie mniej niż 3000 km oficjalnie uznawanych górskich tras rowerowych. A czym wyróżnia się ta w Bad Kleinkirchheim? Po ukończeniu (latem 2019 r.) będzie mieć 15,9 km długości, a więc jeszcze więcej niż dotychczasowy rekordzista Flow Country Trail na Petzen (również w Karyntii).

7. Dziesięć jezior za jednym razem?

Jest to możliwe dzięki „Wielkiej Pętli Jezior Karynckich” – nowej trasie rowerowej, której całkowita długość wynosi aż 340 kilometrów. W rzeczywistości tworzy ona podwójną pętlę, a powstała jako wspólny projekt pięciu karynckich destynacji: Millstätter See, Villach / Faaker See / Ossiacher See, Wörthersee, Klopeiner See / Südkärnten oraz Nassfeld – Pressegger See / Lesachtal / Weissensee. W każdym z pięciu regionów podziwiać można przepiękne krajobrazy jezior i gór. Kształt podwójnej pętli umożliwia w dodatku zaplanowanie podróży na rowerze według potrzeb. Ta trasa rowerowa przeznaczona jest dla wszystkich: od miłośników przyrody, przez romantyków, aż po aktywnych wczasowiczów, którzy cenią sobie odprężającą kąpiel w jeziorach, których temperatura latem wynosi nawet 28 stopni.

8. Kupuj, próbuj i podziwiaj!

Wein in Kärnten

W ramach kooperacji „Marktplatz Mittelkärnten” swoje produkty zaprezentuje 45 zrzeszonych firm, w tym manufaktury premium, obiekty gastronomiczne, gospodarstwa rolne, pracownie rękodzielnicze, winiarnie, browary i kreatywni producenci szlachetnych wyrobów. Ich oferta sięga od butów i kapeluszy na miarę, przez formy na karyncką babkę, aż po szlachetne oleje i artykuły z limbowego drzewa. Szczegóły: www.marktplatzmittelkärnten.at

9. Karlbad i Nockalmstraße – kąpiele jak za dawnych czasów.

@ Kärnten Werbung
Nockalmstrasse 0130

Nockalmstraße

Nockalmstraße

Tourismusregion Nockberge
Magische Momente Sommer, Karlbad, Nockberge

Karlbad

Karlbad

Sigi Leitner; Kärnten Werbung
Karlbad

Licząca 35 km długości Nockalmstraße należy do najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych tras widokowych w Alpach. Można ją przebyć samochodem, autobusem, motocyklem lub rowerem, od początku maja do końca października. Aż 52 zakręty zapowiadają wciąż nowe widoki otwierające się pomiędzy łagodnymi łukami grzbietów gór (po austriacku Nock’n), którym region zawdzięcza swe imię. 

Wyjątkową atrakcją jest tu wizyta w łaźni Karlbad, najstarszej wiejskiej łaźni w Austrii, gdzie zgodnie z dawną tradycją praktykuje się lecznicze kąpiele w drewnianych baliach. Woda jest podgrzewana przy pomocy gorących kamieni, z których uwalniają się lecznicze minerały.

10. Taxi dla MTB: statkiem i wyciągiem do wymarzonej trasy.

Weissensee Mountainbike Trail

Weissenseer Bergbahnen

Na rower, gotowi, start: tuż przy plaży najwyżej położonego kąpieliska w Europie zaczyna się 13 tras MTB, które na odcinku o łącznej długości 150 km i różnych stopniach trudności biegną przez okoliczne góry. Na wybraną trasę można wyruszyć spod samej kwatery. Ale można też zdecydować się na kuszącą atrakcję jeziora Weissensee, tj. statek lub łódź, czyli wodną taksówkę dla roweru. W ten sposób można sobie skrócić drogę tam lub z powrotem albo po prostu uczynić dojazd do początkowego punktu trasy piękniejszym i wygodniejszym. 

Kursujące po Weissensee statki liniowe są doskonale przygotowane na transport rowerów. Koleje górskie w regionie Weissensee dysponują nawet specjalnymi krzesłami do transportu rowerów, które w ciągu zaledwie 12 minut przewożą jeźdźca i sprzęt na Naggler Alm. A tam każdy prawdziwy fan MTB musi dotrzeć. Na Naggler Alm znajdują się bowiem ważne kolarskie wyzwania: z jednej strony trzy trasy downhillowe o długości ok. 3,5 km, z drugiej parkour MTB, gdzie trenuje się technikę jazdy. www.weissensee.com

Affenberg
Region Villach
Affenberg/Landskron

100 atrakcji gratis:

...muzea, koleje górskie, aquaparki, rejsy statkiem, trasy widokowe, oferta sportowa i rozrywkowa. To wszystko dzięki letniej karcie gościa Kärnten Card. Karta jest ważna od kwietnia do października i kosztuje od 41 (dorośli) lub 21 (dzieci) euro za tydzień. Dokładna lista udostępnionych atrakcji znajduje się na stronie www.kaerntencard.at . Dodatkowo w Karyntii obowiązują różne regionalne karty zniżkowe.  

Pogoda na dziś, 28. February 2020

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy