Znowu poczuj się dzieckiem

Mrożona pizza, hamburgery itd. Żywność typu fast food kształtuje dzisiaj smak dzieciństwa wielu dzieci. Smartfony i tablety są ich zabawkami, a kanapa to ich łąka...

Spojrzeniem w przeszłość wracamy do wspólnych wspinaczek na drzewa z najlepszymi przyjaciółmi, budowania tratwy oraz spożywania świeżo pieczonego chleba, słodko pachnących pomidorów i samodzielnie zerwanych malin nad brzegiem jeziora... Gdyby tylko móc znowu poczuć się dzieckiem. W Karyntii. Na południu. Tam, gdzie przed laty spędzało się urlop, a dzisiaj chętnie wraca z własnymi dziećmi, aby podzielić się najpiękniejszymi wspomnieniami z tamtych czasów, wspólnie znowu je przeżyć albo też odkryć na nowo. Znowu poczuć się dzieckiem.

To uczucie wolności i ufności. Biegać boso po ciepłych letnich łąkach, ze śmiechem upadać w miękką trawę, patrzeć w niebo i wyszukiwać przy tym fantazyjne figury w chmurach południa. Pojedyncze źdźbła trawy wciąż tkwiły w rozwichrzonych włosach, gdy chwilę później biegło się na zawołanie rodziców i dziadków, ponieważ piknik był już gotowy. Świeże regionalne składniki kuchni alpejsko-adriatyckiej w Karyntii. W romantycznych górskich wioskach i dolinach jezior na południowej stronie Alp stawia się na tradycję i własne wyroby. Przeznacza się czas, aby produkty dojrzały i wyrosły. 

Po latach podczas ponownej podróży na południe przywozi się ze sobą wystarczająco dużo czasu, aby na okres urlopu znowu poczuć się dzieckiem. Kiedyś zaglądało się z ciekawością przez ramię serdecznych gospodarzy, gdy pieczono świeży chleb, i z niecierpliwością czekało się, aż złotobrązowy bochenek zostanie wyjęty z piekarnika. Ten wyjątkowy zapach wydobywający się z domu. Zapach pozwalający znów przeżywać szczęśliwe wspomnienia pięknych, beztroskich chwil urlopu.

Afritzer See

Uczucie swobody. Podczas lekkiego letniego deszczu wskakiwało się z przyjaciółmi do ciepłej wody jezior i za pomocą samodzielnie wykonanej wędki próbowało się schwytać zwinne ryby. Chciałoby się również dzisiaj przeżywać tak wspaniale beztroskie dni z nieco większym spokojem, z przyjaciółmi na nowo doświadczać uczucia przygody, szybko odkrywać tajemnicze miejsca karynckiego krajobrazu przyrody i kultury, pomykać przez przepełnione światłem lasy, podziwiać magiczne wodospady i oczywiście odważyć się postawić krok za szumiącą wodę.

Pyramidenkogel

Kto wie, może skryta tam jest zaczarowana jaskinia? Gdyby tak móc skradać się wokół legendarnych zamków i pałaców, a przy tym zaryzykować rzut oka za wysokie stare mury, bo przecież właśnie słychać było jakiś odgłos. Wspinać się na czubki drzew, dowodzić odwagi, czuć się dużym i bohaterskim. Marzyć, a za chwilę przygotować się do skoku, aby w locie spojrzeć na całą Karyntię, jak z wieży widokowej Pyramidenkogel nad jeziorem Wörthersee. 

Wörthersee

Chwilę później zanurkować w błyszczących wodach jeziora, a dookoła nikogo, tylko czarujący turkusowy pejzaż wodny. Na koniec zbadać wymarzone wyspy na łodzi wiosłowej w ciepłych promieniach słońca. Rozkoszować się dzisiaj jak kiedyś beztroskimi letnimi dniami z rodziną.

Video Clips "Znowu poczuj się dzieckiem"

To w końcu daje poczucie bezpieczeństwa. Tutaj w Karyntii, gdzie znowu można poczuć się dzieckiem, a radość z tym związana wyczarowuje serdeczny uśmiech na twarzy. Beztrosko jak w dniach dzieciństwa.

Video Clips

Znowu poczuj się dzieckiem:

Millstätter See

Uczta z siei

nad jeziorem Millstätter See z łowieniem ryb, maja 2018 r. 
www.reinankenwirte.com 

Naturgut Lassen

Urlop w gospodarstwie rolnym w Karyntii (ponad 107 gospodarstw)

www.urlaubambauernhof.com

Kräuterdorf Irschen

 

Festiwal zielarski w Irschen, lipca 2018 r. www.kraeuterdorf.at 

Festiwal pieczenia chleba, września 2018 r. www.dorfundbrotfest.at

Pogoda na dziś, 20. January 2018

  • 09:00 brightly
  • 12:00 partly cloudy
  • 15:00 cloudy
  • 18:00 cloudy
  • 21:00 cloudy