Jazda rowerem górskim w Karyntii

Na słonecznej stronie południowych Alp czeka na rowerzystów także różnorodna oferta dla poszczególnych poziomów umiejętności na zróżnicowanym terenie. Przyjemne, płaskie trasy wzdłuż ciepłych jezior, ekscytujące wspinaczki na dumne wierzchołki w wysokich górach albo trasy przekraczające granice kraju — Karyntia oferuje różne trasy po pejzażu wypełnionym górami i jeziorami dla każdego stopnia trudności. Według życzenia można zarezerwować wycieczki z najbardziej wykwalifikowanymi przewodnikami rowerowymi w regionie, którzy z pewnością i doświadczeniem poprowadzą turystów przez ten krajobraz.

Wspinaczki na wierzchołki i szkolenie z zakresu techniki jazdy w regionie „Nockbike”

Nockbike

Rowerzyści mogą podziwiać soczyste łąki górskie i delikatnie pofalowane pejzaże gór Nockberge dookoła ośrodka Bad Kleinkirchheim i jeziora Millstätter See, jeżdżąc po kilkusetmetrowej, najlepiej oznaczonej siatce tras. Chwile szczęścia są gwarantowane zarówno na stanowiących wyzwanie trasach górskich, jak też podczas jazdy na rowerze przez zachowane wioski i świetliste lasy. Również nieustanna rozbudowa pojedynczych zjazdów cieszy się uznaniem — niektóre z nich mają nawet 1100 metrów i odbywa się na nich jeden z największych wyścigów etapowych MTB w Europie „Bike Four Peaks”.

Nockbike Region Bad Kleinkirchheim, , Nockbike

Dla zdobywców szczytów przeznaczony jest pakiet „The Nock Five”. Obejmuje on zdobycie pięciu najpiękniejszych szczytów gór Nockberge w ciągu zaledwie czterech dni wspólnie z przeszkolonym przewodnikiem rowerowym. Równie ekscytująca jest tak zwana trasa Franz Klammer Tour, w czasie której podąża się trasą słynnego zjazdu FIS.

Nockbike Region Bad Kleinkirchheim

Podczas panoramicznej trasy dookoła jeziora można rozkoszować się niezapomnianymi widokami na jezioro Millstätter See oraz otaczający górski świat. Rowerzyści otrzymują wspaniałą opiekę w centrum zdobywania kompetencji szkoły sportowej Krainer w regionie Nockbike. Oprócz zwyczajnego wypożyczania rowerów oferowane są dwa razy dziennie wycieczki rowerami górskimi w dwóch poziomach umiejętności. Można wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu dotyczącym techniki jazdy albo po prostu w przyjemnej wycieczce krajoznawczej. www.nockbike.at 

Alpe Adria Transalp

Kolejną atrakcją dla rowerzystów górskich jest szlak Alpe Adria Transalp. W podziale na różne grupy sprawnościowe rowerzyści prowadzeni przez profesjonalnych przewodników przemierzają trasę na atrakcyjnych odcinkach rowerowych od Bad Kleinkirchheim w kierunku południowym do morza. Trasami można jeździć tylko w towarzystwie przewodników, ponieważ prowadzą przez wrażliwe obszary, jak rezerwat biosfery Nockberge czy koryto rzeki Tagliamento.

"Flow Country Trail"

Flow Country Trail

Wokół szczytu Petzen, niedaleko najcieplejszego jeziora Austrii, Klopeiner See, w ciągu ostatnich trzech lat powstała najdłuższa na świecie trasa MTB o długości 11 km i przewyższeniu 1000 m – Flow Country Trail Petzen. Po jej otwarciu nad Klopeiner See przyjeżdża na wypoczynek coraz więcej bikerów. Międzynarodowe Stowarzyszenie Kolarstwa Górskiego (IMBA) przyznało jej w 2014 roku tytuł najlepszej trasy flow country (Best Flow Trail).  

Flow Country Trail

Utworzona specjalnie dla rowerzystów górskich, wyróżnia się ukształtowaniem nastawionym przede wszystkim na „flow“ (czyli płynność jazdy) i zapewnienie im efektu rollercoastera. Dzięki odpowiednio przygotowanej, solidnej nawierzchni, z Flow Country Trail Petzen można korzystać bez ograniczeń również przy deszczowej pogodzie. To trasa nie tylko dla zawodowców – także początkujący będą się tu świetnie bawić, bo do jej przejechania wcale nie jest potrzebna zaawansowana technika. Stopień trudności można sobie odpowiednio podwyższyć i po prostu zjechać szybciej.

Flow Country Trail Petzen, ,

Z rowerem jako bagażem da się dojechać lokalną kolejką (Petzen-Bergbahn) do samego punktu startowego. Schodząca ku dolinie trasa to przez cały czas „banan na twarzy” i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności: wyprofilowane zakręty z bandami, rollery i hopki – czyli to, co naprawdę podoba się riderom. Po drodze można też podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy dolin i jezior południowej Karyntii. Wzdłuż trasy znajdują się miejsca postojowe i mijanki, dzięki którym jadący wolniej rekreacyjni rowerzyści nie przeszkadzają miłośnikom szybkości.

Flow Country Trail PetzenWideo

Oferta jest stale rozwijana i uzupełniana. Przy dolnej stacji kolejki powstał ciekawy teren do treningów: z dirtparkiem, pumptrackiem i wydzielonym miejscem dla dzieci, żeby także najmłodsi miłośnicy dwóch kółek mogli bezpiecznie poćwiczyć. Przy górnej stacji w ubiegłym roku otwarto nową trasę (tzw. thriller), która – w przeciwieństwie do sąsiedniej trasy typu flow country – ma ona zupełnie inny charakter i jest przeznaczona raczej dla prawdziwych specjalistów od downhillu. Ofertę uzupełnią wkrótce zaplanowane już trzy 4-kilometrowe trasy cross country, każda o 200-metrowym przewyższeniu.

Trasa Flow Country Trail Petzen – dzięki otrzymanej nagrodzie IMBA Model Trail Award – zalicza się teraz do polecanych przez IMBA tras, na które powinien zwrócić uwagę każdy rowerzysta górski. FCT Petzen to pierwsza austriacka i druga europejska trasa flow country, wyróżniona przez IMBA w tej kategorii.

Jazda rowerem górskim w Alpach Gailtalskich i Karnickich

W Alpach Gailtalskich i Karnickich znajdują się 44 urozmaicone trasy o różnym stopniu trudności. Różnorodność regionu alpejsko-adriatyckiego najlepiej można poznać podczas transgranicznej wycieczki do Włoch, w czasie której odkrywa się kulturę i kulinaria dwóch krajów wzdłuż atrakcyjnej trasy. W parku przyrody Weissensee można korzystać ze wspaniałego połączenia jazdy na rowerze, kąpieli i pływania w otoczeniu pięknych Alp Gailtalskich. Jezioro Weissense jest najwyżej położonym kąpieliskiem w Alpach. Natomiast krajobraz dookoła jeziora jest wyjątkowy — to eldorado dla rowerzystów. Świetną atrakcją jest trasa do Naggler Alm. Przyjemne drogi przez świetliste lasy i zielone łąki prowadzą do hali, gdzie serdecznie wita przybyszów i częstuje ich smakołykami gospodyni Almut Knaller. Na talerze trafiają tutaj czyste biologicznie produkty od rolników z regionu i można się nimi rozkoszować na tarasie słonecznym. Bezpośrednio przy schronisku znajduje się trzykilometrowy parkur do ćwiczenia techniki jazdy rowerem górskim, który symuluje klasyczne trudności jazdy po górzystym terenie i jest do dyspozycji rowerzystów.

Mountainbike Trail WeissenseeWideo

Bezgraniczna jazda rowerem wzdłuż trasy „3-Länder Tour”

Faaker See

„3-Länder Tour” to wspaniała jednodniowa wycieczka, część nowej trasy rowerowej alpejsko-adriatyckiej. Trasa prowadzi od brzegu turkusowego jeziora Faaker See w górę na Jepcasattel i przez granicę do Słowenii. Atrakcyjny zjazd powoduje szybsze bicie serca, zanim dotrze się do miejscowości Kranjska Gora. Częściowo prowadzi on przez słynną trasę Pucharu Świata w narciarstwie. 

Trasa biegnie do Planicy, a następnie miejscowości Tarvis we Włoszech, gdzie trzeba zaplanować sobie przerwę na nabranie sił nad Jeziorami Fusine (Laghi di Fusine). Trasa „3-Länder Tour” to wyjątkowe przeżycie płynące z jazdy rowerem górskim w unikalnym regionie alpejsko-adriatyckim. Odcinek przemierza się też w ramach alpejsko-adriatyckiego festiwalu rowerowego i słynie on jako najbardziej uczęszczana trasa rowerowa w Karyntii.

Single trail i biking w sztolni

Stollenbiken

Stollenbiken

Po słoweńskiej stronie Karawanek, w regionie Koroska, znajduje się Single Trail Park Jamnica – 12 zróżnicowanych pod względem trudności tras, na których widok mocniej zabije serce każdego górskiego bikera. Punkty startowe tras są położone w pobliżu rodzinnego ekohotelu państwa Struclów, a same trasy wiją się leśnymi szlakami i polami oraz oferują przepiękne widoki na południową część Karyntii.

W miejscowości Mezica – niespełna 10 minut samochodem – rowerzyści mogą wjechać w kasku z górniczą lampą czołówką do nieczynnej kopalni cynku i ołowiu. Nie jest to wielkie wyzwanie pod względem sportowym, bo 7-kilometrowa kopalniana trasa jest raczej płaska, ale od przewodników na rowerach usłyszymy sporo ciekawostek na temat historii górnictwa. Chociaż wydobycie wstrzymano już ponad 15 lat temu, w kopalni wciąż można podziwiać świetnie zachowane stare maszyny i inne relikty z czasów jej świetności. www.stollenbiken.at 

Rowerzyści wykazujący zacięcie sportowe mogą – po zwiedzeniu sztolni – pojechać z przewodnikiem dalej i dotrzeć południowokarynckimi trasami do Klopeiner See. www.stollenbiken.at 

Trails

areaone - Mountainbike Skill Center Villach - KumitzbergWideo

Faaker See: Kopain Trail

Kopein Trail - Mountainbike Singletrail Faaker SeeWideo
Impressions