10 porad i pomysłów na urlop

Na beztroskim południu Austrii. Ekscytujący urlop w Karyntii z oszałamiającym krajobrazem w tle

Położoną na południu Austrii słoneczną Karyntię natura obdarzyła bardzo hojnie. Spragnionych kąpieli gości kusi tu latem mnóstwo ciepłych alpejskich jezior. Są też rzecz jasna same góry - od potężnych trzytysięczników do łagodnych pagórków. Z górskich szczytów można podziwiać zniewalającą panoramę kraju, który szczyci się bogactwem lokalnych kultur regionu Alp i Adriatyku, łagodnym klimatem południowej strony Alp, a przede wszystkim swoimi mieszkańcami, oferującymi turystom pogodę ducha, otwartość i dużą dawkę radości życia. Karyntia to land z najbogatszymi zasobami wodnymi w całej Austrii: 200 jeziorami, 8000 km cieków wodnych, 60 źródłami wód leczniczych i 43 lodowcami. To także idealne miejsce na poszukiwanie smaków dzieciństwa, nostalgiczne wspomnienia i zupełnie nowe przeżycia.

1. SUP czy joga?

Stand-up-Paddling

Czasem potrzebne jest nowe spojrzenie na świat! Albo innymi słowy: właściwie szkoda byłoby wykorzystywać ciepłe jeziora Karyntii "tylko" do kąpieli.

A może dodać surfing z wiosłem (SUP) na Wörthersee? Z tafli jeziora okolica wygląda zupełnie inaczej. Kto bardziej ceni spokój, polubi proponowane właśnie nad Wörthersee sesje jogi.

2. Biwak czy kilkugwiazdkowy hotel?

Obojętnie: pięć gwiazdek, gospodarstwo agroturystyczne czy camping. Przy wyborze noclegu nie uznajemy kompromisów. 

Trochę bardziej niezwykłe opcje to domki na drzewach w Althofen, obozowiska nad Millstätter See, sunset suite nad Wörthersee, ziemianki nad Weissensee i beczki sypialne w Hermagorze. Więcej informacji

3. Wędrówki po trzech krajach.

Przecież nie trzeba pokonywać od razu wszystkich 43 etapów dalekobieżnego szlaku Alpe Adria Trail od lodowca Großglocknera do Adriatyku (łącznie 750 km) - można zacząć trochę skromniej. 

Na tej przecinającej Karyntię, Słowenię i Włochy trasie chodzi głównie o przyjemność, więc centrum rezerwacji Alpe Adria Trail Buchungscenter służy wszystkim chętnym wszechstronną pomocą (np. organizuje noclegi, transport bagażu i poleca restauracje).
Informacje: http://alpe-adria-trail.com   

4. "Cooling down" podczas trekkingu na lodowcu Pasterze.

Raki, uprząż, lina - i już można odkrywać lodowe krajobrazy jęzora Pasterze u stóp najwyższego szczytu Austrii, Großglocknera. 

Organizowana od czerwca do września wyprawa (z certyfikowanym przewodnikiem), o której na pewno nikt nie powie, że ani go to ziębi, ani grzeje.

5. Własnoręczny wypiek chleba.

Sam Strauss_Kärnten Werbung

Sam Strauss_Kärnten Werbung

Daniel Gollner

Sam_Strauss_Kärnten_Werbung

Sam_Strauss_Kärnten_Werbung

W Karyntii, której jako pierwszej na świecie przyznano tytuł Slow Food Travel Destination, tradycyjna kuchnia regionalna ma szczególne znaczenie. Miejscowi i goście mogą obserwować lokalnych wytwórców produktów spożywczych przy pracy albo - na życzenie - wziąć aktywny udział w procesie wyrabiania różnych smakołyków. 

Oferta obejmuje np. kursy wypieku chleba, przetwórstwo mleka Heumilch (czyli pochodzącego od krów karmionych tylko świeżą zielonką i sianem), warzenie piwa i degustacje ziół. Zestawienie wszystkich takich warsztatów można znaleźć tutaj.

6. Wykorzystywanie każdej okazji do świętowania.

Steinthaler

"SeeEssSpiele"

"SeeEssSpiele"

Lukas Kirchgasser; Region Villach

"KüchenKult"

"KüchenKult"

Franz Gerdl; Kärnten Werbung

Weissensee

Weissensee

Franz Gerdl; Kärnten Werbung

Chyba w żadnym innym austriackim landzie radość życia nie jest tak intensywna, jak właśnie w Karyntii. Wszyscy chętni znajdą wiele okazji do aktywnego udziału w przeróżnych świętach. Oprócz dużych imprez z okazji rocznic poświęcenia kościołów (np. Villacher Kirchtag) organizuje się tu wiele wydarzeń kulinarnych, 

które koniecznie trzeba zobaczyć - np. święto ryb w Feld am See albo wiejskie święto chleba w Lesachtal. Szczególnie polecamy SeeEssSpiele nad Wörthersee, KüchenKult w Villach i Aufwort'n nad Weissensee.

7. Odstawienie wypożyczonego roweru po pokonaniu 35 km.

Drauradweg bei Villach

Mamy ochotę na wyprawę rowerową, ale nie wzięliśmy swojego roweru? Nie ma problemu! Na 510-kilometrowej trasie wzdłuż Drawy (Drauradweg) czeka na nas świetnie zorganizowana infrastruktura rowerowa z wypożyczalniami i firmami partnerskimi przyjaznymi rowerzystom. 

Drauradweg zaczyna się na Toblacher Feld w Tyrolu Południowym i ciągnie aż do granicy chorwacko-słoweńskiej w okolicach Varaždina. Jest jednolicie oznakowany, biegnie w większości wzdłuż największej rzeki Karyntii, Drawy, ma dobrą nawierzchnię (asfalt, drobny tłuczeń) i daje wiele okazji do podziwiania urozmaiconego krajobrazu z dominantą gór i jezior.

8. Test nowej trasy MTB w Bad Kleinkirchheim (od sierpnia).

Nockbike Bad Kleinkirchheim

Ten track to tylko jedna z wielu atrakcyjnych tras, rozsianych po całej Karyntii. W wysuniętym najbardziej na południe austriackim landzie riderzy mają do dyspozycji - uwaga! - ok. 3000 certyfikowanych kilometrów tras MTB. A co wyróżnia akurat trasę w Bad Kleinkirchheim?  

Docelowo (od lata 2019) będzie to trasa 13-kilometrowa, czyli dłuższa nawet od obecnie najdłuższej w Europie trasy Flow Country Trail Petzen, znajdującej się także w Karyntii. Informacje na temat MTB w Karyntii.

9. Własnoręcznie złowiona kolacja

Nie chodzi tu o łowy w sensie poważnego polowania, tylko o łowienie ryb. Takie możliwości oferują np.: Fischerhof Glinzner nad Afritzer See, 

Zedleggerhof koło St. Veit an der Glan oraz Falkerthaus w St. Oswald.

10. Wyprawa z lamami w góry

- i to bez konieczności wyjazdu do Ameryki Południowej. W okolicach Katschbergu od czerwca do września w takiej wyprawie mogą nam towarzyszyć lamy Flocke, Monti i Mosquito. 

Wędrówka z lamą na lince trwa od trzech do czterech godzin i pomaga się wyciszyć oraz odzyskać wewnętrzną równowagę.

© Kärnten Werbung
Affenberg in Landskron

100 zabytków i atrakcyjnych obiektów gratis:

muzea, kolejki górskie, aquaparki, rejsy statkami, trasy widokowe, animacje i inne przeżycia. Jak to możliwe? Dzięki Kärnten Card. Obowiązuje od 8 kwietnia do 26 października 2018 roku i kosztuje odpowiednio od 36 (dla dorosłych) albo 19 euro (dla dzieci) tygodniowo. Wszystkie obiekty i zniżki na www.kaerntencard.at 

Pogoda na dziś, 20. March 2019

To enhance your user experience, we have implemented cookies on this website. By using our site, you agree to our use of cookies. Further details can be found in our Data Privacy Policy