W Karyntii można śmiało wybrać się na rower już wiosną. Słoneczny, łagodny klimat umożliwia wczesne wyprawy, chociaż w górach wciąż jeszcze w najlepsze szusują wtedy narciarze.
W Karyntii można śmiało wybrać się na rower już wiosną. Słoneczny, łagodny klimat umożliwia wczesne wyprawy, chociaż w górach wciąż jeszcze w najlepsze szusują wtedy narciarze.
Możliwości rekreacyjnej jazdy na rowerze – samotnej, rodzinnej albo w gronie przyjaciół – na pewno nie zabraknie. Certyfikowany szlak wzdłuż Drawy (Drauradweg), oznaczony pięcioma gwiazdkami według ADFC, Via Carinzia w tzw. słonecznym zakątku Karyntii (Sonnenwinkel), trasa pięciu jezior czy trasa alpejsko-adriatycka (Alpe-Adria-Radweg) – prowadząca z Salzburga przez Karyntię do Adriatyku – gwarantują intensywne doznania w niepowtarzalnej scenerii gór i jezior. Wysokiej jakości oferta licznych firm partnerskich programu dla rowerzystów sprawia, że na urlopie goście mogą w pełni cieszyć się życiem, a staranna obsługa zapewnia im dobre samopoczucie. Wszystkie trasy rowerowe można pobrać ze strony touren.kaernten.at
Jedną z najbardziej znanych tras rowerowych w Austrii jest 510-kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Drawy (Drauradweg), wyróżniona niedawno przez ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrradclub) pięcioma gwiazdkami. Przecina m.in. Karyntię i oferuje niezapomniane przeżycia całej rodzinie. W sześciu etapach jedzie się od startu w Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym, wzdłuż Drawy, do punktu końcowego w Marburgu/Mariborze na terytorium Słowenii. Najdłuższa część biegnie właśnie przez Karyntię. Szlak jest w obu kierunkach czytelnie oznakowany i prowadzi głównie przez płaski teren, aby rowerzyści mogli w pełni oddać się kontemplacji krajobrazu. Ponieważ w pobliżu trasy są tory kolejowe, niektóre jej odcinki można pokonać pociągiem.
Na trasie dostępnych jest 50 tradycyjnych gospód i zajazdów (Drauradweg Wirten), oferujących wiele smakołyków, wymienionych w przewodniku kulinarnym po szlaku Drauradweg pt. „Drau.Kulinarik.Büchl”. Dokładne informacje o poszczególnych etapach trasy i ofertach specjalnych, m.in. rodzinnych, znajdują się pod adresem www.drauradweg.com oraz w poświęconym Drauradweg prospekcie, który – podobnie jak przewodnik „Drau.Kulinarik.Büchl” – można zamówić bezpłatnie na stronie głównej.
Niezapomnianym doświadczeniem jest przebycie szlaku Alpe-Adria-Radweg (o długości 410 kilometrów), który uzyskał w Amsterdamie tytuł europejskiej trasy rowerowej 2015 roku. Od miasta Mozarta – Salzburga – w ciągu tygodnia można przejechać przez Park Narodowy Wysokich Taurów, skierować się na słoneczne południe Karyntii, a następnie przekroczyć granice Austrii i udać do Włoch. Odcinek w Karyntii jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ obejmuje długie zjazdy od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz do morskiego wybrzeża we Włoszech.
Urozmaicony krajobraz jest również wyjątkowy: potężne góry i doliny z ciepłymi jeziorami o temperaturze wody do 28 stopni. Im dalej na południe, tym łagodniej robi się wokół nas, aż wreszcie można zanurzyć zmęczone stopy w Adriatyku. Drogę powrotną najwygodniej przebyć pociągiem wyjeżdżającym dwa razy dziennie z Udine. Dobre mapy i aplikacje oraz inne informacje i pakiety można znaleźć na www.alpe-adria-radweg.com . Szlak Alpe-Adria-Radweg jest również symbolem współpracy transgranicznej, wspieranej i promowanej przez Unię Europejską.
Oprócz Drauradweg istnieje wiele innych ścieżek rowerowych, świetnych na rekreacyjne przejażdżki.
Łącznie 162 kilometry przyjemnej jazdy w otoczeniu atrakcji kulturalnych i historycznych oferują różne trasy na szlaku Via Carinzia, w tzw. słonecznym zakątku Karyntii. Trasa rowerowa prowadzi w pięciu całodziennych etapach od wręcz idyllicznej doliny Rosental (której dominantą jest imponujące pasmo górskie – Karawanki) do jeziora Klopeiner See, a następnie do otoczonej łagodnymi wzniesieniami doliny Lavanttal. Po drodze kusi wiele atrakcji, jak muzeum pszczelarstwa Carnica Bienen-Erlebnis-Museum oraz klasztor benedyktyński św. Pawła.
Aby połączyć wizytę w muzeum Wernera Berga z wycieczką rowerową przez południową część doliny Jauntal, należy wyruszyć na szlak Kunstradweg w Bleiburgu. Oprócz wspomnianego muzeum Berga, w okolicy można podziwiać stare kościoły, pomniki kultury i kolekcję Liauniga w Neuhaus.
Wspaniałą atmosferę Alp Gailtalskich i Karnickich oferuje wszystkim miłośnikom rowerów szlak Gailtal-Radweg, biegnący z Kötschach-Mauthen do Villach po świetnie wytrasowanych ścieżkach rowerowych o łącznej długości 95 kilometrów. Po drodze warto się odświeżyć i popluskać w jeziorze Pressegger See, skąpanym w słońcu i położonym bezpośrednio przy trasie.
Jungfernsprung im Nationalpark Hohe Tauern
Na północy kraju, w regionie Parku Narodowego Wysokich Taurów, znajduje się szlak Glockner-Radweg. W ramach całodziennej wycieczki można tu zobaczyć prawdziwe cuda natury, jak na przykład wodospad Jungfernsprung, spadający swobodnie z wysokości kilkuset metrów przez stopień skalny, a także przepiękne doliny alpejskie otoczone przez szczyty imponujących trzytysięczników.
Cycling around Ossiacher See
W Karyntii miłośników kąpieli kuszą liczne czyste jeziora z wodą o temperaturze dochodzącej latem do 28 stopni. Podczas wypraw krajoznawczych rowerem można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, odkrywać zaciszne miejsca piknikowe i ukryte na odludziu kąpieliska. Podczas pobytu nad jeziorem Wörthersee warto udać się na przykład na wyprawę szlakiem pięciu jezior, prowadzącą z Velden przez Hafnersee, Keutschacher See, Bassgeigensee i Rauschelesee. „Jazda rekreacyjna” to główna atrakcja nad jeziorem Klopeiner See.
Pięć różnych tras – o długości od 4 do 55 kilometrów każda – łączy wszystkie jeziora regionu. Trasy są świetnie oznakowane. Pomocne są też ścieżki GPS oraz bezpłatne mapy. Praktycznym rozwiązaniem są również bony, które można wykorzystać po drodze u partnerów gastronomicznych.
W środkowej części Karyntii można organizować wspaniałe wycieczki rowerami elektrycznymi, obejmujące także atrakcje kulturalne i rozkosze podniebienia. Dziewięć znakomicie oznakowanych tras tematycznych prowadzących przez cały region, wypożyczalnia rowerów elektrycznych oraz liczne cele wycieczek i możliwości doświadczeń kulinarnych to gwarancja urozmaiconego wypoczynku w słonecznej południowej części Alp.
Wszystkie trasy prowadzą od pałacu Fuchspalast w książęcym mieście St. Veit an der Glan i są oznakowane. Wygodny transport powrotny zapewniają koleje austriackie (Österreichische Bundesbahnen – ÖBB).